125 aastat raamatute laenutamisest Hellamaal (2)

125 aastat raamatute laenutamisest Hellamaal

VALLAVALITSUSELT RAAMATUKOGULE: Hellamaa raamatukogu juhataja Anne Leesla (vasakul) võttis Muhu vallavanemalt Raido Liitmäelt ja kultuurijuhilt Anneli Tammelt kingitusena vastu suure paki, milles peitus arvutitool. Foto: Eda Maripuu

Kolmapäeva ennelõunal võttis veerandsada aastat Hellamaa raamatukogu juhatajana töötanud Anne Leesla vastu õnnitlusi kolleegidelt, vallajuhtidelt ja lugejatelt. Staažikas raamatuvaramu hoidja on Hellamaal inimestele vaimutoitu jaganud vaid viiendiku ajast, mil sealmail muhulastele trükisõna laenutatud.

“1888. aasta 4. jaanuari ajaleht Saarlane annab teada, et Hellamaal alustati tasulist raamatute laenutamist. Kuna info tollal nii kiiresti ei levinud, siis järelikult see katse tehti 1887. aasta lõpul. Seega raamatute laenutamise algusest möödub Hellamaal 125 aastat,” rääkis Anne Leesla.

Viis aastat tagasi maakonna parima maaraamatukogu töötaja tiitliga tunnustatud Leesla märkis, et praegu on raamatukogu oma kuuendas asupaigas, kunagises Hellamaa koolimajas. Hoonet jagatakse Hellamaa külakeskusega.

Juubeli tähistamiseks korraldatud ajalookonverentsil tegi ettekande Muhu muuseumi teadur Eda Maripuu, kes rääkis Hellamaa kandi raamatukogudest ja seltsidest. Oma tööaega meenutasid raamatukogu endised töötajad. Anne Leesla andis ülevaate raamatukogu viimasest veerandsajast. Heameelt tundis ta selle üle, et lugejaid jagub stabiilselt. Alalisi lugejaid on Hellamaa raamatukogu hingekirjas 236. Suviti täiendavad raamatulaenutajate ridu suvemuhulased. Inimesi, kes tulevad raamatukokku interneti pärast, on vähemaks jäänud, kuna enamik lugejaid saab praegusel ajal koduski internetis surfata.

Leesla sõnul on saanud traditsiooniks lugejate kohtumised kirjanikega. Tänavu käisid muhulastega Hellamaal juttu vestmas Adena Sepp Salme vallast ja Elme Väljaste Tallinnast. Eakate külakeskusepäevadel tutvustab Anne Leesla kokkutulnuile uusi raamatuid, loetakse luuletusi ja ragistatakse ajusid mälumängus. “Raamatukogu ja külakeskuse tegevus on läbi põimunud,” nentis Anne Leesla.

Meeleoluka kontserdi andsid Muhu taidlejad – Hellamaa külakeskuse tantsurühm Käekaatsad ning laulu- ja pillimees Peeter Dudnik.

Muhu vallavanem Raido Liitmäe ja kultuurijuht Anneli Tamm andsid valla kingitusena üle arvutitooli. “Nad on siin sagedased külalised. Küllap panid tähele, et üks arvutitool vajab väljavahetamist,” märkis Leesla.

Kolleegid maakonna raamatukogudest kinkisid ilusa graafilise lehe, mis nüüdsest raamatukogu seinal lugejate pilke püüab. Aktiivne lugeja Tiiu Kirs andis üle kodukootud põrandavaiba, mis leidis koha lasteraamatute riiulite vahel. Lilli aga jagus igale aknalauale ja mujalegi paigutamiseks.

Print Friendly, PDF & Email