II Kaarma valla lahtised karikavõistlused meeste võrkpallis

MÄNGUHOOS: KG/Pihtla (sinivalge dress) ja turniiri võitja Palivere SK (must dress). Foto: Heiki Eelma

17. novembril toimusid Kuressaare spordikeskuses järjekorras juba teised Kaarma valla lahtised karikavõistlused meeste võrkpallis. Ühtlasi tähistati turniiriga ka valla 21. taassünnipäeva.

Turniiri korraldamise mõte sai alguse eelmisel, 2011. aastal, kui vald tähistas oma 20. taassünnipäeva. Kuna tol korral osalenud meeskondadele mõte ja turniiri ajastus meeldis, siis saigi selleks aastaks taas samasugune turniir planeeritud.

Eeltöö ja meeskondadega suhtlemine algas juba augustis ning laupäeval rivistus turniiri avamisel tervelt kaheksa võistkonda: Saaremaalt korraldajavõistkond Kaarma, kellele lisandusid Muhu, KG/Pihtla, Valjala, STÜ ja Kuressaare Vanalinna Kooli SK meeskond. Mandrilt pakkus konkurentsi Palivere meeskond ning võistluse muutis rahvusvaheliseks Kaarma sõprusvalla Valdemarpilsi esindus.

Võistluste algus oli pidulik ja meeldejääv: kõlasid Läti ja Eesti riigihümn ja heisati ka riigilipud. Mängud algasid kahel väljakul korraga. Ajaliselt püüdsid korraldajad finaalini jõuda kella 18.30-ks, kuid tegelik lõpp saabus alles kolmveerand tundi hiljem, nii pingeliseks kujunesid mängud.

Kõik punktid tuli välja mängida

A-alagruppi loositi Muhu, Valjala ja KG/Pihtla, lisaks paigutusega Kaarma. B-alagruppi läksid Palivere, STÜ ja Vanalinna SK ning paigutusega Valdemarpils.

Mängud toimusid süsteemis “kolmest parem”, kusjuures võit andis kaks ja kaotus ühe punkti. Vastavalt juhendile said poolfinaali alagruppide kaks paremat meeskonda.

Pingeliste ja kohati dramaatiliste heitluste järel võitis A-alagrupis Kaarma ja B-grupis Palivere. Teiseks jäid A-grupis KG/Pihtla ja B-grupis Vanalinna SK.

Kõrvaltjälgijale jäi silma, et võrreldes eelmise aastaga olid hüppe mängukvaliteedi paranemises teinud pea kõik võistkonnad. Esile võiks tõsta Valjala ja Vanalinna SK mängu. N-ö mäekõrgust ülekaalu ei saanud täheldada aga ühegi võistkonna puhul. Kõik punktid tuli välja mängida ja eksimusi karistati karmilt.

Toreda üllatuse serveeris Vanalinna SK noor, aga perspektiivikas meeskond (treener Edgar Haavik), kes mängus lätlastega suutis otsustava geimi 9 : 14 kaotusseisu lõpuks 15 : 14 võiduks pöörata. Tublid poisid! Kui aastad toovad poistele ka rohkem taktikalist mõtlemist ja külmemat pead, siis tehnika taha asi ei jää ning teades Saaremaa võrkpallile palju säravaid medaleid ja tugevaid võite toonud Edgar Haaviku oskusi, tuleb kõigil osalejatel juba järgmisel aastal arvestada Vanalinna SK võistkonda kui tõsist karikapretendenti.

1. poolfinaal Kaarma ja Vanalinna SK vahel lõppes seekord veel vanemate ja kogenumate võiduga 2 : 0.
Teises poolfinaalis alistas vaikselt, tasa ja targu alustanud Palivere meeskond KG/Pihtla 2 : 1. Selles kohtumises oskas võitja just otsustavad punktid enda kasuks pöörata ja see ju võidu toobki.

3.–4. koha mängus suutis eelmise aasta võitja, KG/Pihtla Vanalinna SK poisid 2 : 0 üle mängida, ehkki mängukäik ei olnud sugugi ühepoolne. Seega pronksmedalid KG/Pihtlale, kellel ei olnud sel turniiril siiski piisavalt õnne – nii mõnedki otsustavad momendid lahendati kiirustades ja blokki raiudes, aga küllap tuleval aastal annab asja parandada.

Finaal

Kui Kaarma ei esinenud just oma kõige tugevamas ja parimas rivistuses (paljud mängijad olid hõivatud nii Eesti liigamängude kui ka õpingutega), siis Palivere oli kohale tulnud ühtlase, hästi kokkumänginud ja kohati üsna ladusalt kombineerinud võistkonnaga, nii et võis oodata tasavägist ja pingelist heitlust.

Eelnev ei olnud mingil juhul mõeldud vabandusena Kaarma kasuks, mängivad ikka need, kes on antud hetkel platsil.
Esimeses geimis pääses hästi minema Palivere. Kasutades ära Kaarma tehnilise praagi ja kohatise närvilisuse, oldi pidevalt 4–5-punktilises eduseisus ning vaatamata sellele, et Kaar-ma suutis vahe paar korda vähendada paarile punktile, tuli geimivõit läänemaalastele siiski ootamatult veenev – 25 : 16.

Teine geim kulges sama tasavägiselt, kusjuures nüüd suutis Kaarma saavutada suhteliselt turvalise eduseisu, mis lõpuhetkedel sulas aga kui kevadine lumi. Üldse tundus kodumeeskond seekord tehniliselt kuidagi krobe.

Eriti raske oli vastase pallingute vastuvõtt. Head ja meile laastavalt mõjuvat servimist näitasid vastastest Meinar Mäesalu ja Ott Sikemäe. 4 punkti ainult servist – seda on siiski palju. Valus, aga hea õppetund!

Enne kui vastased meile ohtlikuks said, jõudis geim siiski lõpule ja seekord Kaarma eduga 25 : 22. Kolmas geim arenes esialgu vahelduva eduga, kuid siis pani Palivere sisse veel ühe käigu, millele meil enam vasturohtu ei leidunud – tulemus 15 : 6 ja võitja oli selgunud. Edu Paliverele ja arved klaaritakse tuleval, 2013. aastal taas Kuressaares.

Pikk võistlusõhtu sai läbi ja vaatamata pealtvaatajate vähesusele oli kõik hästi korda läinud. Õppisid nii mängijad kui ka korraldajad. Tore, et osales lausa 8 meeskonda ja enamik lubas kohal olla ka tuleval aastal. Juba praegu on korraldajad teinud plaane 2013. aastaks ning selge on, et mängud viiakse kahe päeva peale – alagrupid ühel päeval ning poolfinaalid ja finaalid teisel.

Minu tänusõnad kuuluvad kõigile, kes oma abi ei keelanud, aidates sellega kaasa võrkpalli populariseerimisele Saaremaal: kohtunikud Are Keel, Vello Varik ja Tõnu Põldema; sekretariaat Maile Kiissa ja Heiki Eelma isikus; väsimatu Taivu Uljas; tagalat kindlustanud Maidu Ots. Tänud ka Kuressaare spordikeskuse abivalmis kollektiivile eesotsas Kalev Kütiga!

Oli tore võrkpallipidu ja loodan, et sellest üritusest kasvab välja tõeliselt atraktiivne ja nauditav ning miks mitte traditsiooniline võrkpalliturniir. Kohtumiseni 2013. aastal!