Tähelepanu, START!

4. novembril toimus Kuressaare gümnaasiumis algajate väitlusturniir, millest võttis osa kaks meie kodulinna gümnaasiumi. START ehk Suur Turniir Algajatele Retoorikaga Tegelejatele on mõeldud väitlejatele, kes varem ühelgi START-il või meistrivõistluste etapil osalenud ei ole.

Noored tulid kohale juba hommikul kell 9, et väidelda terve päev teemal “Alkoholi kättesaadavuse piiramine on õigustatud”. 26 noort jagunesid kolmeliikmelistesse võistkondadesse. START-turniir toimus samaaegselt ka Tallinnas ja Tartus, Kuressaares oli osavõtjaid aga kõige rohkem.

Päeva jooksul toimus mitu vooru, kust võitjad said edasi järgmisesse vooru ning parimatest parimad kohtusid omavahel finaalis. Võitjad selgitasid välja kohtunikud, kes olid eelmisel päeval läbinud ka vastava koolituse Eesti väitlusseltsi esindaja Martin Tiitmaa juhendamisel.

Esimene voor algas hommikul vara ning mõni osaleja sai puhtalt teooria põhjal esimest korda väitlemist praktiseerida. Kui voor läbitud, saadeti väitlejad ruumist välja ning kohtunikud hakkasid otsustama, kelle argumendid jäid peale ja kumb võistkond oli seega tugevam.

Hiljem andsid kohtunikud väitlejatele nõu, mida paremini teha, millele keskenduda ja kuidas parandada kõnestruktuuri puudujääke. Esimesest ringist ühe võitjana väljunud Minni Meisterson arvas: “Väga täpselt ma veel aru ei saa, mida teha tuleb, aga vaikselt hakkab juba koitma.”

Teises voorus tundsid väitlejad ennast kindlamalt, väitlused muutusid põnevamaks ja sarkastilisemaks. Kohtunike sõnul toimus mõnel väitlejal juba pärast esimest vooru hüppeline areng.

Kolmandasse vooru jõudes olid noored väitlejad piisavalt kogemusi saanud, et aina uusi näiteid tuua ja väitlust sisukamaks muuta.

Finaali sattusid vastamisi kolme võiduga Saaremaa ühisgümnaasiumi ja kahe võiduga Kuressaare gümnaasiumi tiimid. Seekord läks võit Saaremaa ühisgümnaasiumi võistkonnale, kuhu kuulusid Kristiina Iilane, Siim-Sander Trave ja Kaspar Viilup.

Pärast finaali tutvustas turniiri eestvedaja Martin Tiitmaa noortele võimalusi väitlemiseks ka teistes Eesti linnades ning arvas, et kui hommikustes väitlustes oli ka nõrgemaid kõnesid, siis päeva lõpuks ei näinud ta kedagi, kes ei võiks osaleda Eesti väitluse meistrivõistlustel.

Kuressaare gümnaasiumi eesti keele õpetaja ja väitluse eestvedaja Marit Tarkini sõnul saavad noored end START-turniiril proovile panna ja veenduda, kas nad on kõnelejatüüpi või mitte, samuti leiab ta Saaremaa noortes küllalt palju potentsiaali.

Finaalis võistkondade arvestuses teise kohaga ning spiikritevõistluse kolmanda kohaga lõpetanud Johanna Suurhans nentis: “Päev oli väga töökas ja läks kiiresti, sai palju uusi teadmisi ja isiklikult läks mul elu esimese väitluse kohta palju paremini, kui eelnevalt kartsin. Samuti kiidaksin urniiri korraldust.”

Kuressaare START 2012 tulemused

Võistkondlik arvestus

I koht – IVT (Kristiina Iilane, Siim-Sander Trave, Kaspar Viilup)

II koht – JEH (Johanna Suurhans, Egelin Ellermaa, Henri Rump)

III koht – CMK (Christyna Jaaman, Minni Meisterson, Kadri Pitk)

Turniiri parimad spiikerid

I Pia-Lotta Toom (Kolm), KG

II Siim-Sander Trave (IVT), SÜG

III Johanna Suurhans (JEH), KG

Henri Rump (JEH), KG

 Margot Väli, Kristi Reinfeldt,
KG abituurium

 

Print Friendly, PDF & Email