Rahvateater loeb Lutsu “Kevadet”

rahvateater loeb lutsu kevadet

LIIVI OSA KEVADEST: Eile luges Kadi raadios oma peatüki sisse Liivi Väli, kes palgatööd teeb Mustjala vallavalitsuses vallasekretärina. Foto: Raul Vinni

Saaremaa rahvateater, kes jaanuaris tähistab oma 50. sünnipäeva, tahab oma näitlejate hääled plaadile jäädvustada. Koostöös Kadi raadioga loeb 53 näitlejat järjejutuna sisse Oskar Lutsu “Kevade” kõik 53 peatükki.

Idee autor on Saaremaa rahvateatri juhatuse liige Lea Kuldsepp.

“Tänavu suvel mõtlesin, et mis jääb järele ühest näitlejast? Tema hääl. Ka Saaremaa rahvateatris on palju näitlejaid, keda tuntakse väga palju just nende hääle järgi.”

Mõte oli sedavõrd ahvatlev, et ei andnud enam rahu ning nii said lõpuks kokku kolm ilusat ümmargust numbrit: Oskar Lutsu sünnist möödus tänavu 125 aastat, “Kevade” esmatrükist möödub novembrikuus 100 aastat ja jaanuaris tähistab Saaremaa rahvateater oma 50. sünnipäeva.

Liiatigi arvas Kuldsepp, et “Kevade” ettelugemine on iga näitleja jaoks huvitav ülesanne, sest seal on palju otsest kõnet, palju erinevate rollide vahetamisi jne. Et autorikaitsega mitte vastuollu sattuda, uuris Lea Kuldsepp välja, et Oskar Lutsu pärija, pojapoeg Andreas Luts elab Rootsis ja töötab seal apteekrina.

Kirjavahetus Andreas Lutsuga lõppes temapoolse loaga: “Olge head, lugege!” Mees soovis edu ja teatas, et tema selle eest mingit raha ei taha.

Kõik 53 näitlejat, kelle poole Lea Kuldsepp pöördus, olid asjast vägagi huvitatud. “Issand, kui tore, tulen kindlasti Saaremaale ja loen oma osa sisse!” olnud nüüd Tallinnas elava Siiri Kuusi reageering.

Ja nii oli ka paljude teistega. Oma osa on käinud juba sisse lugemas endine Saaremaa rahvateatri näitleja, hiljem Ugalas ja Endlas näitlejana töötanud Jaan Muri, Jaan Eevel Viljandimaalt, Kersti Hürden (Pihl) Tallinnast jpt. Nii on enamik “Kevade” peatükkidest juba lindis, lugemata on veel vaid kümmekond.

8. november on see tärmin, mil kogu “Kevade” peaks n-ö purgis olema. Siis läheb tehniliseks tööks, teostajaks Urmas Rämmal Kadi raadiost.

“Mul on kahju, et see mõte nii hilja tuli, sest väga palju huvitavaid ja äratuntavaid hääli on paraku juba teises ilmas,” kahetseb Kuldsepp. “Vaid kümme päeva jäin hiljaks ka sellega, et Heino Kivi oleks sisse lugenud “Kevade” esimese peatüki. Heino suri enne.”

Romaani lõpupeatükk on reserveeritud Saaremaa rahvateatri kauaaegsele juhile ja lavastajale Rein Roovälile.
“Kevadet” saab Kadi-raadios järjejutuna kuulata jaanuarikuust. Plaat peaks valmis saama rahvateatri juubeliks, 26. jaanuariks.

Print Friendly, PDF & Email