Laulupidu tuleb kontsertide ja näitustega

Laulupidu tuleb kontsertide ja näitustega

KESKNE TEGELANE: Laulev ilmalind, millest praegu on valmis makett, tuleb juubelipeole palju-palju suuremana, lubab kultuurinõunik Valve Heiberg. Foto: Sander Ilvest

Järgmise aasta juunis peetav 50. maakondlik üldlaulupidu pakub osalistele ja publikule lisaks suurele kontserdile mitu toredat ettevõtmist.

Juba 4. juunil avatakse Kuressaares maakondlik käsitöönäitus, mille teema on nagu laulupeolgi “Saagu, saagu üks saar”. Viimane maakondlik käsitöö väljapanek leidis aset kaks aastat tagasi Kuressaare linnuses. Toona oli vaatamiseks välja pandud üle kahesaja eseme.

Näitusele on oodatud kõigi kuueteistkümne omavalitsuse parimad tööd – igalt osalejalt kümme eset. “Iga vald korraldab kohapeal oma näituse, kust need kümme eset välja valitakse,” ütles Saaremaa rahvakultuuri spetsialist Krista Lember. “See, et vallad on erineva suurusega, käsitöö puhul rolli ei mängi.”

8. juunil avatakse maavalitsuse fuajees aga käsitsi valmistatud rahvapillide näitus.
“Kuna meil on maakonnas väga palju pillimeisterdajaid ja toimuvad pillivalmistamise laagrid, miks mitte neid isetehtud pille huvilistele näidata,” rääkis Lember.

Peotuli süüdatakse Massinõmmel

Laulupeotuli süüdatakse 7. juunil Massinõmmel – Saaremaa laulupidude sünnipaigas.
“Kuna tegemist on eramaal asuva kohaga, süütame selle tule väiksemas ringis – peamiselt Salme meesansambliga,” ütles Salme valla kultuurijuht Maire Sillavee.

Tuli tuuakse Salme laululavale, kus see antakse üle Eesti meestelaulu seltsile. Tule Kuressaarde juubelilaulupeole toimetamine usaldatakse aga maavanem Kaido Kaasikule.

Salme laululaval, mis tulevaks suveks on PRIA abiga uuenduskuuri läbinud, laseb võimsal häälel kõlada vähemalt 150 meest. Laululavale astuvad teaduste akadeemia meeskoor, tehnikaülikooli akadeemiline meeskoor, Tartu akadeemiline meeskoor ja Saaremaa meeskoor SÜM.

Järgmise päeva, 8. juuni pärastlõunal kell 16 algab linna keskväljakul pillipidu, kus astuvad üles maakonna rahvamuusikakollektiivid ja üksikpillimehed koos rahvatantsijatega.

Rongkäik läbi Merevärava

Kell 17 algab südalinnast laulupeorongkäik, mis seekord liigub lossihoovi tavapärasest pisut teist teed pidi – ümber pargi, spaadest mööda ja läbi linnuse vallidesse ehitatud Merevärava.

“Rongkäigus osalejatele on see ilus elamus ja publikule hea võimalus vaadata rongkäiku lossivallidelt,” arvas maavalitsuse kultuurinõunik Valve Heiberg.

Rongkäigu ees liigub laulupeo maskott – suur rahvarõivastes laululind-ilmalind.
Laulupeokontsert lossihoovis algab kell 18. Lavale astuvad mudilas-, laste-, nais-, mees- ja segakoorid – kokku 58 Saare- ja Muhumaa koori, pluss külaliskoorid, meeskoorid, solistid ja orkestrid.

Kui kesklinna rahvamuusikakontsert on publiku jaoks tasuta, siis laulupeole tuleb lunastada pääse.
Tänavune, juubelilaulupidu on korraldajate sõnul varasemaist pisut erinev – näiteks kuulutati ettevõtmise tarvis esimest korda välja ideekonkurss, mille võitis oma kontseptsiooniga MTÜ Saaremaailm.

Laulupeokomisjoni esimees on maavanem Kaido Kaasik, komisjoni kuuluvad rahvakultuuri spetsialist Krista Lember, Saaremaa rahvakultuuri seltsi esimees Krista Riik, maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Raivo Peeters, maavalitsuse kultuurinõunik Valve Heiberg, Salme vallavanem Kalmer Poopuu, Saaremaa omavalitsuste liidu juht Raimu

Aardam, linnavalitsuse kultuurinõunik Heli Jalakas, Kuressaare Kultuurivara kultuurikorraldaja ja MTÜ Saaremaailm esindaja Maris Rebel.

“Meie peo korraldustoimkond on aga märksa suurem,” kinnitas Valve Heiberg.

Print Friendly, PDF & Email