Hüljatud koerad on haruldane nähtus (2)

Kui loomakaitsjate väitel täituvad Eesti varjupaigad sügiseti mahajäetud lemmikutega, siis MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu jaoks pole tänavune sügis tavalisest rohkem abivajajaid juurde toonud.

“Ei ütleks, et omanikuta loomi oleks nüüd sügisel oluliselt rohkem kui tavaliselt,” lausus MTÜ Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu juhataja Helen Kuleša (fotol). Peremeheta koeri satub MTÜ hoiukodudesse tema andmeil harva. “Ilmselt kiibistamisnõude ja ka selle tõttu, et teemat nii palju käsitletakse, on inimesed distsiplineeritumaks muutunud,” arvas Kuleša.

Praegu ootab vabatahtliku pakutavas hoiukodus oma edasist saatust üks koer ja seda juba suvest saadik. “Mis temast edasi saab, ei tea,” tõdes Kuleša. Keegi looma vastu seni huvi tundnud ei ole. Samas on tema hinnangul tegu toreda koeraga: “Sõbralik ja rahulik keskealine loom, kes sobiks hästi seltsiks vanemale inimesele.”

Samas ei kao kassiprobleem Kuleša sõnul kuhugi. “Meie poole pöördumised on lihtsalt vähemaks jäänud, kuna ilmselt teatakse, et me ei saa kasse vastu võtta,” ütles ta. Peremeheta kasse ei võta MTÜ vastu juba 2010. aasta lõpust. “Meil lihtsalt pole nende jaoks hoiukodusid,” tõdes Kuleša.

Entusiastide hoog raugemas

Helen Kuleša nentis, et MTÜ on oma tegevust kõvasti kokku tõmmanud. “Eraisikute entusiasm ühel hetkel raugeb, neil pole ka aega sellega oma elu ja töö kõrvalt tegeleda,” põhjendas ta. “Omavalitsused meid ju ei toeta. Kui omavalitsus kinnitab, et hoiule võetud koer on pärit nende piirkonnast, siis maksab see omavalitsus küll 14 päeva hoiukulud kinni, aga mingeid muid toetusi me saanud ei ole.”

Kuleša tunnistas, et ka ta ise ei tegele omanikuta loomade abistamisega enam nii aktiivselt. “Kui keegi tahaks sellega edasi tegeleda, siis aitaksin kõrvalt, aga nii hoogsalt kui mõni aasta tagasi, selleks mul enam aega ei ole,” tunnistas ta. “Pealegi on see Saaremaal nagu peaga vastu kivimüüri jooksmine, millel ma ei näe erilist mõtet.”

Peremeheta koeri MTÜ siiski veel vastu võtab. “Omavalitsuste tellimisel me seda teeme, aga kohta saame pakkuda vaid nii paljudele hädalistele, kui üks Valjalas hoiukodu pakkuv vabatahtlik suudab vastu võtta,” rääkis Kuleša.

Chameleon kogus annetusi

Helen Kuleša sõnul annetusi MTÜ arvele pisut siiski koguneb. “Nii palju, kui arvele on tilkunud, nii palju on,” lausus ta, lisades, et annetused kuluvad MTÜ kodulehekülje üleval pidamiseks ja ootamatute hädaolukordade lahendamiseks.

“Mitmed abistada soovijad on ise oma raha eest lasknud kasse ravida ja neile operatsioone teha – selles mõttes saab iga inimene ise otsustada, kuidas ta oma raha n-ö annetab,” lausus Kuleša.

Turvakodu heaks on annetusi kogunud kohvik Chameleon. 2010. aasta oktoobris andis kohviku üks omanikest Gete Olop MTÜ-le üle külastajate annetatud 5628 krooni.

Praegu ootab üleandmiseks sobivat aega kahe aasta jooksul korjatud raha. “Kogumispurki letil on pandud üksjagu raha, osa sellest Eesti kroonides,” ütles Gete Olop. “Lähiajal tahame selle üle anda.”

Kui suur summa kodutute loomade toetuseks juba kogunenud on, seda ta öelda ei osanud.

 

Kommentaar

Kristiina Maripuu, Kuressaare linnavalitsuse pressiesindaja:

Olukord on hakanud paranema, kuid probleem püsib. Õnneks on loomaomanike teadlikkus ja vastutustunne tõusnud.

Ometi peab üle kordama, et enne lemmiklooma võtmist tuleb hästi järele mõelda, kas tema eest suudetakse ka hoolitseda ja talle turvalist elukeskkonda tagada. Samuti tuleb ära hoida soovimatute järglaste saamine.

Kuressaares püütakse hulkuvad kassid kinni. Elujõulised ja inimsõbralikud kassid kastreeritakse/steriliseeritakse ning lastakse tänavale tagasi, agressiivsete ja haigete kasside puhul on paratamatu lahendus eutanaasia.

Print Friendly, PDF & Email