Juhtkiri: Mõeldes neile, kes merelt ei naasnud

On sümboolne, et Sõrve traalimeeste võrku jäänud vana hiigelankur saab järgmisel aastal väärilise koha Mõntu sadamas. Sadama omanikul Mihkel Undrestil on plaan muuta ankur mälestusmärgiks neile, kes merel hukkunud. Tõenäoliselt on selleks ajaks selgunud ka see, kas ankru näol on tegemist juhuleiuga või lebab Abruka saare lähedal merepõhjas laevavrakk, millele see ankur kuulus.

Aegade jooksul on Sõrve poolsaare elanikud olnud tihedalt merega seotud. On ju siinsetest randadest ikka merele mindud. Tormistel sügisöödel põlesid randades märgutuled, et kala nõutama läinud meespere leiaks tee koju. Kuid tuli ette sedagi, et lisaks võrkudele jäid merre ka mehed. Kunagistest märgutuledest on tänaseks saanud muinastulede traditsioon.

Mitmed sõja ajal Mõntu sadamast ära viidud sõrulastest leidsid märja haua Läänemere lainetes. Jämaja surnuaial on juba mälestusristid laatsaretlaeval Moero 1944. aasta sügisel põhja läinud põgenikele ning sada aastat tagasi “kahjuööl” hukkunud Sõrve kaluritele. Aga kindlasti on vajalik veel üks mälestusmärk uuenenud Mõntu sadama kai otsas. Selleks, et mälestada merel hukkunuid ja olla hoiatuseks merele minejatele.

Print Friendly, PDF & Email