Aastatuhande rikkurite pingerida juhib 14. sajandi neegrikuningas

Aastatuhande rikkurite pingerida juhib 14. sajandi neegrikuningas

JÕUKAIM: Viimase aastatuhande rikkaima mehe tiitel läks 14. sajandil Mustal Mandril valitsenud Musa I-le. Nii kujutati seda valitsejat vanadel kaartidel. Foto: internet

Tänapäeva maailmale meeldib kangesti koostada kõiksugu pingeridu. Seekord on kokku pandud viimase aastatuhande rikkurite reiting, mille etteotsa tõusis kindlalt 400 miljardi dollariga Musta Mandri esindaja kaugest minevikust.

25-kohalise pingerea pani kokku veebiväljaanne Celebrity Net Worth. Pingerea koostajate sõnul võeti arvesse inflatsiooni, mis tähendab, et pingereas olevate rikkurite varanduse koguväärtus on toodud 2012. aasta hindades.
Miks on pingereas just 25 inimest, seda Celebrity Net Worth kahjuks ei selgita. Nimekirjas olevate inimeste varanduse kogusumma on tänapäeva hindades 4,32 triljonit dollarit. Möödunud aastatuhande 25 rikkamast inimesest on praegu elus vaid kolm: ameeriklased Bill Gates ja Warren Buffet, kes on tagasihoidlikel 12. ja 25. kohal ning Mehhiko rahatuus Carlos Slim, kes platseerus 22. kohale.

Aastatuhande rikkurite nimekirjas ei ole kahjuks ühtegi õrnema soo esindajat. Küll on sinna aga sattunud üks meie idanaabri, st Venemaa esindaja – 5. kohal on viimane Vene tsaar Romanovite dünastiast Nikolai II.
Möödunud aastatuhande 10 jõukamat inimest on:
1. Pingerida juhib keskajal, täpsemalt aga 14. sajandil Lääne-Aafrikas asunud Mali riigi kuningas Mansa Musa I (valitses aastatel 1312–1337; sünd u aastal 1280). Teada on, et tema valitsemise ajal saavutas Mali riik oma õitsengu. Tema kuningriigi piirid ulatusid Atlandi ookeanist Sahara kiltmaani. Riigi kiirele arengule ja rikkuse kasvule aitasid kaasa kauplemine soola ja kullaga.

Celebrity Net Worth’i asjatundjate hinnangul oli Mansa Musa I varanduse väärtuseks 1331. aastal tänapäeva ekvivalendis 400 miljardit dollarit. Muide, kuninga järeltulijad elasid vist väga pillavalt, kulutades hiigelvaranduse üsna kiiresti. Varanduse kokkukuivamisele aitasid kaasa ka pärast kuninga surma riigis puhkenud kodusõjad.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email