Kudjape prügimäest hakati mulda välja sõeluma (6)

Kudjape prügimäest hakati mulda välja sõeluma

LAI TÖÖPÕLD: Saaremaa prügila projektijuht Valdo Liiv näitamas suurt sõela, mis eraldab aastate jooksul ladestatud kile ja mulla. Foto: Sander Ilvest

Eile pandi Kudjape prügimäel käima uus eelpurustusliin ja olmeprügi sorteerimine saab suurema hoo sisse. Järgmise suve lõpuks peaks sama koht olema juba muruvaiba all.

“16. juuliks peab kõik valmis jõudma, sest pole isegi varianti, et ei jõua,” ütles Saaremaa Prügila OÜ projektijuht Valdo Liiv Saarte Häälele.

Ettevalmistustööd algasid juba suvel, Liivi sõnul rajati esimestel kuudel põhiliselt juurdepääsuteid. Umbes kuu aega tagasi alustati esmast sorteerimist trummelsõelaga, kus kilest eemaldati komposteerunud olmejäätmed, mis sisuliselt on muld. Eile tööle pandud eelpurustusliin teeb korra sorteeritud kile veel puhtamaks ja peenemaks.

“Päris lõpufaasis purustatakse kile hästi peeneks, kuid seda liini veel kohapeal ei ole,” selgitas Liiv.

Saaremaa Prügila tegevjuhi Mihkel Paljaku sõnul on kogu tegevus ikka selleks, et kile saaks puhtaks ja eraldatud ning tuleks ka vajalik kogus mulda, millega prügila pärast katta.

Paljak selgitas, et keskkonnatingimused nõuavad, et Kudjape prügimägi tuleb katta 1,2–1,4 meetri paksuse bioaktiivse kihiga, et metaan ei lenduks.

“Küsimus oligi, et kust saada nii suures koguses mulda,” meenutas Paljak, kelle sõnul hakkas just siis arenema idee kasutada sama materjali, sorteerides prügist välja huumuse ja mulla, mida saab hiljem kasutada prügila katmiseks. Väljasorteeritud kilest saab aga teha jäätmekütust, mida kasutada katlamajades, ja kvaliteetset kütust kasutavad ka paljud tsemenditehased.

“See on eksperimentaalne, sest sellist asja ei ole Eestis varem tehtud,” rääkis Paljak, märkides, et ainulaadse projekti teaduspoolele on kaasatud Eesti maaülikool, kes pidevalt töid jälgib ja erinevaid katseid teeb.

Keskkonnamõjude hindamisel tuli välja, et kõige suurem risk on metaangaasi eraldumine, kuid tänane päev on näidanud, et hirm oli asjatu.

“Siiani on need näidud olnud väga madalad ja ohutud ning see kergendab oluliselt tööd,” kinnitas Paljak.

Mihkel Paljaku sõnul tuleb neil tuleva aasta 16. juuliks kõik valmis saada ning siis peab prügimäge katma roheline muru. Kõik, mida saab kasutada jäätmekütuse tootmiseks, eraldatakse, samuti ka muld ja huumus. Ülejäänu peidetakse mullakihi alla. Seega tuleb võimalikult palju materjali kätte saada, kuid kõige suurem takistus on praegu sajused ilmad.

 

Prügila katmine

• Keskkonnainvesteeringute keskus eraldas Saaremaa Prügila OÜ-le Kudjape prügila korrastamistöödeks 1,77 miljonit eurot.
• 2009. aastal jäätmete vastuvõtmise lõpetanud Kudjape prügila korrastustööd peavad lõppema hiljemalt 16. juuliks 2013.
• 4,2 ha suuruse Kudjape prügila sulgemine läheb kokku maksma 1,967 miljonit eurot, millest 10 protsenti on Saaremaa Prügila OÜ omaosalus.
• Sulgemistöödeks sõlmis OÜ Saaremaa Prügila lepingu RTS Infraehitus OÜ-ga.

Allikas: Saaremaa Prügila

Print Friendly, PDF & Email