Saaremaa velotuuri järgmisel aastal ei sõideta (2)

Järjest suuremad raskused võidusõidu eelarve kokkusaamisel ja ühiskonna mõistmatus viisid selleni, et Saaremaa velotuuri korraldajad otsustasid teha maakonna pikimate traditsioonidega spordiürituse korraldamises pausi.

Kakskümmend aastat Saaremaa velotuuri vedanud Riho Räim ütles, et tänavune 55. tuur oli viimane stiimul, aga sellega sai ring täis. Nüüd peab aja maha võtma ja mõtlema, kuidas edasi minna, sest samamoodi jätkamisel pole mõtet.

“Väga jõuliselt tuli peale Balti tuur ja paljude organisatsioonide toetus läks sinna üle, meie pidime ikka omaette edasi punnima. Ma poleks tahtnud hõisata, et me oleme ainsad, aga see tõmbas natuke hoogu maha,” selgitas ta.

Räime sõnul on velotuur läinud nii suureks, et samal tasemel jätkamiseks on vaja rohkem võimalusi, neid pole aga 20 aastaga lisandunud. Riigi rahaline panus on aastatega hoopis vähenenud.

Aja jooksul on korraldamisel tekkinud küll sõpruskond, aga sellest jääb täna väheseks. Ainult vabatahtlikkusest lähtudes ei ole enam võimalik tasemel võidusõitu korraldada.

Oma osa aja mahavõtmisel on ka ühiskonna suhtumises. Korduvalt inimeste kriitikatulva alla jäänud Riho Räimele jääb kriitika võistluste korraldajate aadressil mõistmatuks.

“Ükskõik kui hästi sa teed, käib ikkagi ainult üks parastamine ja jutt selle ümber, kui palju asju on valesti tehtud,” oli ta alusetu kriitika pärast rahulolematu.

Räim tõi näitena ka Saaremaa ralli, kus mehed teevad vabatahtlikult väga palju, püüavad traditsioone elus hoida ja kannavad meeletut vastutust. Ühe õnnetuse järel taotakse nad aga sama publiku poolt, kellele võistlus korraldati, maa sisse.

“Ma tunnen meestele kaasa, sest ise ei taha kunagi olla selles situatsioonis, kus inimesed ütlevad, et sa ei saanud asjadega hakkama,” ei mõista Räim oma sõnul pealtvaatajaid.

“Oleks vaja rahvapoolset mõistmist, sest sellised asjad võivad juhtuda igal eluhetkel. Paneb mõtlema, et miks ma võtan endale selle vastutuse, sest võistluses võib juhtuda õnnetusi nii ratturite kui ka kõrvaliste isikutega.”

Riho Räim ei välista, et ta velotuuri enam kunagi ei korralda. Ta ei näe praegu ka sellist inimest, kes asja üle võtaks. “Teades tausta, ei olegi see nii lihtne,” märkis ta.

1957. aastal alguse saanud Saaremaa velotuur on seni ära jäänud vaid 1990. aastal, seoses kütusekriisiga.

Print Friendly, PDF & Email