Ruhnu saarel varsti kolm kutselist kalurit (2)

Ruhnu saarel varsti kolm kutselist kalurit

KONKURENTS ON HEA: “Suurel saarel te ei vaata hea pilguga, kui keegi midagi rohkem saab kui teised,” on Heiki Kukel konkurentide koha pealt oma kindel seisukoht. Foto: erakogu

Väikesel Ruhnu saarel tegutses seni vaid kaks kutselist kalurit. Lähiajal saab rannakaluri II kutsetunnistuse nende kolmas konkurent Heiki Kukk.

42-aastane Heiki Kukk, kes praegu töötab Ruhnu saare ainukese päästeametnikuna, leiab, et nimetus “kutseline kalur” on tänasel päeval tegelikult liialdus. “Ega siis ainult kalapüügiga siin Ruhnu saare peal ära ela,” märkis Kukk. Tema jaoks on oluline, et ta ei peaks võrgulubasid kalli raha eest ostma ning tal oleks võimalik püütud kala ametlikult turustada. “Ega ma selle pärast rohkem kalal hakka käima, kui praegu harrastajana,” tõdes Kukk.

Seniste Ruhnu kaluritega rääkides on mees tundnud nii Kaarel Laugu kui ka Vello Kümmeli toetust. Kümmel kaaluvat lausa võimalust uustulnuka kasuks viiest võrguloast loobuda.

Rohkem kutselisi kalureid Kukk saarel lähiajal juurde tulemas ei näe, sest rannakaluril peab ikka tervist ka olema. Saagi turustamine jääb ilmselt suveks, sest talvel kulub jääalune kalasaak 45 püsielanikuga saarel sõpradele ja tuttavatele jagamiseks ning mandrile külakostiks viimiseks. Suvel, kui sadamas turiste palju, vedeleb Kuke meelest raha lihtsalt maas. “Suitsukala on see, mida rahvas ootab,” teab ettevõtlik mees. Tööstuse rajamise plaane saarerahval veel pole.
“Kõik käib vaikselt põlve otsas, nii kuidas kala ja aega on,” võttis Kukk oma äriplaani kokku.

Ruhnu vallavanem Aare Sünter leidis, et saarel, kus vanasti püüdis iga mees kala, on uue kaluri lisandumine teretulnud nähtus. Vallavanema arvates on kolm kalurit saare kohta hea arv, sest kalapüügile seatud limiidid ei võimaldaks enamatel ruhnlastel ennast vaid kalapüügist elatada. “Harrastajatena saavad kõik saareelanikud enda tarbeks kala püüda,” lisas Sünter, kes ise käis kalal viimati aasta tagasi. Seda ta ka ei usu, et uue tulija lisandumine vanad tegijad nälga jätaks, sest iga mees tegeleb lisaks mingi muu alaga.

Print Friendly, PDF & Email