Angeste lugu sai punkti (9)

angeste lugu sai punkti

ANNE VAIKMAA: “Olen ju juba üle seitsmekümne, oleks ma maja 20 aastat tagasi kätte saanud, siis oleksin suutnud selle veel päästa,” ohkab Vaikmaa, kes on Angeste talu naabermajas pidanud aastaid Angeste hävingut pealt vaatama. Foto: Sander Ilvest

Üle kahekümne aasta kestnud jagelemine Mustjala vallas Võhma külas asuva Angeste talu tagastamise ümber on lõpuks punkti saanud.

“Maja ja laut tuleb maha lammutada, siis vaatame, mis aidast saab,” ütleb Angeste talu nimel aastaid kohtuuksi kulutanud Anne Vaikmaa. Sellises olukorras talumaja taastamisel ta mõtet ei näe ning sinna alla raha panna ei soovi. Nimelt on majas levinud ohtlik seen majavamm.

Eestiaegsest uhkest taluhoonest ei ole suurt jälgegi ning võsastunud viljapuuaias tuleb Vaikmaal lausa ahastus peale. “No kas need on siis õunapuud!” ütleb ta, viidates hooldamata puudele.

“Kõige hullem on see, et nad kiskusid isegi elektrijuhtmed välja ja ajasid kaevu täis,” räägib Vaikmaa, kes kannatas küll välja, et lahkujad riputasid üles lehma pealuu ja pampersid, kuid ehitusprahi kaevu viskamine on liig mis liig.

“Keskkonnainspektsioonist öeldi, et kaevu ehitusprahiga risustamine on seaduse rikkumine,” märgib ta.

 

Angeste saaga

20.11.1991 registreeriti Saare maavalitsuses avaldus õigusvastaselt võõrandatud Angeste talu tagastamiseks.
2001. aastal loodi Angeste OÜ põhieesmärgiga taastada Angeste talu.
Novembris 2011 kolis Angeste maid ja hooneid kasutanud perekond talust välja.
6.12.2011 tegi Mustjala vallavalitsus korralduse Angeste elumaja ja lauda tagastamiseks.
18.09.2012 tegi Mustjala vallavalitsus korralduse kogu maa tagastamiseks.

Print Friendly, PDF & Email