Kannatanutel on etteheiteid ralli korraldajatele ja haiglale (21)

Möödunud nädalavahetusel Saaremaa rallil avarii üle elanud inimesed rääkisid Eesti Päevalehele oma loo, kus ei puudunud etteheited korraldajatele ja arstiabile.

“Järsku märkasin, et üks ralliauto sõidab tohutu kiirusega meie poole. Taganeda polnud nii kiiresti enam võimalik ja samuti poleks see ka õnnestunud, sest rahvamass oli tohutu ja lisaks olid raja äärde pargitud autod, mis takistasid inimeste liikumist rajast eemale,” kirjeldas Kersti Ojalill viimast mälestust enne õnnetust, mille toimumist ta täpselt enam ei mäleta.

Kuressaare tüdruk Gertrud Uustalu vaatas rallit samas kohas. Temaga koos olid sõber Karl ja veel kaks tuttavat. Neiu nägi, et auto hakkab teelt välja paiskuma, ja jõudis teha vaid kaks sammu, kui oligi “pauk” käes.

Põhilöögi said Gertrudi põlved – hiljem diagnoositi haiglas nende põrutus. Ta pääses haiglast mõne tunni pärast, kuid tema sõbral Karlil läks halvemini: poisi isa Meelis Juhandi sõnul peab poeg veel vähemalt järgmise nädalani operatsioonist taastuma.

“Äärmiselt hirmus oli see, et pärast ralliauto väljasõitu ei katkestanud turvamees katset, vaid veel mitmed autod sõitsid rajalt mööda ja ma arvasin, et nad sõidavad mulle otsa,” meenutas Kersti Ojalill.

Ralli direktor Toomas Sepp oli väga kidakeelne, kuid tunnistas, et pärast avariid läks olukorra tõsiduse mõistmiseks ja rallikatse peatamiseks aega. Kiirabibrigaadi kohalejõudmiseks kulus ligikaudu veerand tundi. Kõigepealt anti abi kahele inimesele, kes olid jäänud ralliauto ja raja äärde pargitud sõiduki vahele.

Kannatanutel jagus etteheiteid ka Kuressaare haigla aadressil. “Professionaalse arstiabi tase oli haiglas madal, sest patsiendina ei saanud ma adekvaatset informatsiooni,” sõnas viga saanud Elise. Esialgu diagnoositi tal haiglas pöialuu murd, mille raviajaks hinnati kolm nädalat. Ent hiljem ortopeedi juures selgus, et lõplik taastumine võib aega võtta kuni kuus kuud.

Ka Kersti Ojalillel esimese hooga murde ei leitud, kuid hiljem avastati siiski nt roideluumurd. Päev hiljem leiti luumurd ka varem terveks nimetatud põlves.

Kuressaare haigla ravijuht Reet Tuisk selgitas, et diagnostika ongi teatud protseduuride ja uuringute kronoloogia ajas, mille puhul esmane arvamus ei pruugi alati ühtida lõpparvamusega. Kõigi osapoolte arvamuse tulemusena kujuneb esmasest ehk vastuvõtudiagnoosist lõppdiagnoos.

Print Friendly, PDF & Email