Euroopa stabiilsusmehhanism muutub reaalsuseks (1)

Euroopa stabiilsusmehhanism muutub reaalsuseks8. oktoobril kogunevad Luxembourg’i eurotsooni 17 riigi rahandusministrid, et ametlikult teada anda Euroopa stabiilsusmehhanismi (ESM) loomisest. Selle maht on 700 miljardit eurot.

Euroopa stabiilsusmehhanism, teiste sõnadega ka Euroopa stabiilsusfond, on piirkondliku haardega rahvusvaheline valuutafond. Selle peamine ülesanne on abistada rahanduskriisi sattunud eurotsooni liikmesmaid. Uue fondi kapitali kogumaht on 700 miljardit eurot, sellest 80 miljardit on ESM-i loojariikide otsesed sissemaksed. Ülejäänud osa moodustavad riikide antud garantiid ja tagatised.

Eesti osalus Euroopa stabiilsusmehhanismi kapitalis on üleminekuperioodil (12 aastat euroalaga liitumisest) 0,186 protsenti ehk 1,302 miljardit eurot. Sellest summast moodustab sissemakstav kapital 148,8 miljonit eurot, ülejäänud summa ehk 1,1532 miljardit eurot on nn sissenõutav kapital ehk garantiide ja tagatistena antav summa (vt joonist).
Üleminekuperioodi lõppedes jääb Eesti osaluse suuruseks Euroopa Keskpanga kehtiva osaluste jaotuse alusel 1,79 miljardit eurot, millest sissemakstav kapital moodustab 204,64 miljonit eurot ja sissenõutav kapital 1,58596 miljardit eurot.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email