Suuromanikku vahetanud Merinvesti ootab laiendamine (7)

Suuromanikku vahetanud Merinvesti ootab laiendamine

ANNAB NÕU, KUI VAJA: Enn Meri kinnitusel asub ta tulevast aastast Merinvesti nõukogu esimehena firma asjus nõu andma siis, kui on vaja. Kui otseselt vaja pole, ei anna ka. Foto: Tõnu Veldre

Hiljutine enamusosaluse müük sakslastele ei tähenda Merinvesti jaoks selle senise suuromaniku Enn Meri sõnul midagi halba. Pigem head, sest pikemas perspektiivis on firma tulevikku sisse kirjutatud laienemine.

Mulluste tulemuste eest Saare maakonna aasta ettevõtja tiitliga pärjatud Enn Meri firma Merinvest OÜ enamusosalus läks hiljuti sakslastele. Nimelt müüs 1996. aastal firma loonud Enn Meri selle sakslastest kaas-omanikele veel 60 protsenti osalust, jättes endale vaid 20 protsenti. 20 protsenti müüs Meri Saksa firmale Freudenberg Dichtungs- und Schwingungstechnik GmbH & Co’le juba üheksa aastat tagasi.

Sakslased on tulnud, et jääda

Saarte Häälega kõnelenud Enn Meri kinnitas, et praegune müük ei muuda Merinvesti töökorralduses suurt midagi. “Merinvest töötab vanal viisil edasi,” ütles ta. Enamusosaluse müük oli Meril otsustatud tegelikult juba aastate eest. Kui ta 2003. aastal sakslastele 20 protsenti müüs, teadis ta, et pärast 70-aastaseks saamist müüb ka ülejäänu. “Freudenbergi tehtud ost on tugev signaal sellest, et nad on tulnud siia, et jääda ja siin tootmist edasi arendada. Mina näen seda ainult positiivsena,” nentis Meri.

Tema oma ülesandeks jääb alates tuleva aasta jaanuarist olla Merinvesti nõukogu esimees, kes tegeleb pikaajaliste ja põhimõtteliste küsimustega ning jälgib ettevõtte arengut. “Kui on vaja nõu anda, siis annan, ja kui mitte, siis ei anna,” võttis Meri asja lihtsalt kokku. Töökoormus on tal sellisel juhul järgmisest aastast ta oma sõnul vaid paar päeva kuus.

Tänavu suve algul rääkis Enn Meri Saarte Häälele, et Merinvest plaanib tootmismahtusid lähiajal suurendada. Selleks olid tööstusse tellitud uued pressid, et hakata tootma muu hulgas ka täiesti uusi membraane Hiina turu jaoks. Laiendusplaanidest pole firma loobunud.

“Laiendusplaanid on ikka veel olemas,” kinnitas Enn Meri ka nüüd. Tema sõnul on kaks uut pressi juba kohal ning mõne nädala pärast peaks kohale jõudma veel kolm. Kõik mainitud Hiina projekti jaoks. Kui algselt plaaniti Hiina projektiga algust teha veel selle aastanumbri sees, siis ajaliselt on seda nüüd tõesti pisut edasi lükatud, kuna toodet on vahepeal lihtsalt muudetud, möönis Meri.

Tootmine läheb arvatavasti käima siiski sel talvel. Või äärmisel juhul 2013. aasta kevadel. Ka sel suvel sai Merinvest juurde neli uut pressi ning need on tootmises juba kasutusel.

Autotööstused on ettevaatlikud

Kui vaadata üldist turuolukorda autotööstuses, siis sõltub laienemine Enn Meri sõnul paljuski maailma üldistest laenukriisidest, ja see on tegelikult murettekitav. Tema sõnul on autotööstused praegu pigem ettevaatlikud ja vähendavad laovarusid. See puudutab aga ilmselgelt ka selliseid tootjaid, nagu Merinvest. “Ka meil on hiljuti töömahud vähenenud ja see teeb murelikuks. Natuke pikemas perspektiivis näen aga turu taastumist,” oli Meri optimistlik. Meri sõnul on raske prognoosida, millal turg taastuda võiks, kuid tema hinnangul võib see jääda nt 2013. aasta kevadesse.

Kuni 2016. aastani on Freudenberg Enn Meri kinnitusel plaaninud Merinvestis korraliku juurdekasvu. “Esimese sammuna tellisime üle-eelmisel nädalal uue viilhalli ehituse,” avaldas ta. Tuleva aasta jaanuaris on Merinvesti oodata veel kolme uut pressi koos ühe uue projektiga ning sealt edasi on Meri sõnul hiljem oodata veel täiesti uusi projekte.

Ühtlasi tähendab see siis, et ühel hetkel on neil tarvis ka töötajate arvu kasvatada.

 

Tulemused on olnud head
2011. aasta osutus Merinvest OÜ jaoks edukaks, kuna tootmismahud stabiliseerusid 2010. aasta lõpul ja pöördusid kasvule. Läinud aasta puhaskasum oli firmal 752 830 eurot, mis oli aasta varasemaga võrreldes 100 000 eurot rohkem. Käive kasvas 21,6 protsenti ehk 14,3 miljoni euroni. Tänavu juulis maksis Merinvest välja 1,6 miljonit eurot dividende, Enn Meri sai sellest 1,29 miljonit.
Merinvesti keskmine töötajate arv läinud majandusaastal oli 307 töötajat, aruandeaasta lõppedes 300 töötajat. Merinvesti peamine tegevus on eranditult firma Freudenberg masinate ja tööriistadega kummitoodete tootmine ja väljavedu Saksamaale. Ettevõte toodab
o-rõngaid ja membraane, mida valmistatakse nii kummisegudest kui ka silikoonist.

Print Friendly, PDF & Email