Aste Antsakad Lõuna-Karjala kultuuri avastamas

Aste Antsakad Lõuna-Karjala kultuuri avastamas

ASTE ANTSAKAD: Kaunid tantsijad Reet, Hedvi, Aime, Aita, Maimu, Helgi, Raaja, Riina, Riina, Katrin, Leelo. Foto: Aivar Mihkelson

Kena on tagasi vaadata suvele ning lasta soojadel mälestustel tõrjuda põue pugevat sügist. Ega meie suvi just kõige päikselisem polnud, aga mõnikord polegi tähtsad ilusad ilmad, mis suve säravaks muudavad, vaid hoopis toredad elamused.

Sellised elamused on suvest kaasa võtta ka rahvatantsurühmal Aste Antsakad, mis oli juulikuus kutsutud osalema Soomes Lemis toimunud pärimuskultuuri konverentsile. Kutsuja oli Uimi külaseltsi rahvas, kelle tutvus Saaremaaga ulatub nelja aasta taha. 2009. aastal sai vastu võetud ametlik kutse külastada nende korraldatud Lemi laadapäevi ning seal ka tantsu-lauluga üles astuda. Kaks aastat tagasi käis Uimi külaseltsi delegatsioon jälle meil ning pärast aastast pausi saabus taas ametlik küllakutse.

Reisiseltskond asus teele 5. juulil. Aste Antsakate reisiseltskonnale lisandusid ka peamiselt Kuressaarest pärit kultuurihuvilised. Majutuskohta Kodalatesse jõudes ootasid neid ees korraldajad Hannu Hakonen ja Liisa Saira. Reede hommikupoolikul tehti ekskursioon kohaliku taluniku juurde, kus tõdeti, et ega sealgi liigset rikkust tunta, aga hea toimetulemise tagab kogukonna tihe koostöö ja ressursside jagamise oskus. Päeva jooksul külastati ka Taaveti linna.

Käidi Luumäki kirikus, kus prooviti lauluga ära ka koja kaunis kõla, ning kalmistul. Oma silmaga nähti seal ka Soome Jätkusõjas võidelnud eestlastele püstitatud mälestuskivi, mida omal ajal käis avamas Lennart Meri. Õhtuks oli planeeritud Antsakate esimene esinemine n-ö vabaõhutantsulaval. Soomlaste kultuuris on üks väga eriline nähtus – “lavatanssit”. Keset looduskauneid paiku on harilikult igal piirkonnal oma vabaõhulava, kus suvistel nädalalõppudel korraldatakse tantsuõhtuid ning külaseltsid teenivad sellega endale tegevusraha. Sellel maailmas ainulaadsel, kuid soomlastele nii omasel vabaõhulava-tantsuõhtul astusid üles meie rahvatantsijad. Oma rahvariietes, oma pillimängija Reet Lõugase akordionihelide saatel esitasid nad juhendaja Tiiu Villsaare kokku pandud pärimuslikku kava.

Järgmine päev jätkus esinemisega Lemi turupäeva raames, kus esitleti kohalikke toite, käsitööd ning sekka muusikat ja pillimängugi. Meie naised olid nii populaarsed, et Lemi kohalik raadiojaam võttis neilt lausa otse-eetris intervjuu. Pealelõunal võeti ette ekskursioon Lappeenranta, käidi koos Saimaa järve ääres, nähti suursugust liivalinna ning kõige krooniks saadi naisühenduselt Lemi Martad kingituseks sõit Saimaa kanalil esimese lüüsini, kus tehti läbi ka esimene langus. Pühapäeval tõusti vara, et teele asuda, ja õhtul kella viie paiku oldi juba tagasi kodus. Mõtted olid siiski veel Lõuna-Karjalas. Kuidagi nii imeline on, et ühes üldse mitte nii kauges maailmanurgas on ühtaegu niipalju oma ja ometi teistsugust. Reisiseltskond tänab kultuurkapitali Saaremaa ekspertgruppi ja Kaarma vallavalitsust, kes toetasid seda reisi ja kogemuse saamise võimalust.

 

Reisiseltskond koguneb taas 9. oktoobril kell 18.30 Aste klubis. Jagame vahepeal veidi settinud reisimuljeid. Kohale saab mugavalt ka Kuressaare bussijaamast kell 18 väljuva bussiga ning Aste alevikust tagasi Kuressaarde kell 21.05. Kaasa võib võtta midagi meelepärast kohvi kõrvale.

Kristi Hints

Print Friendly, PDF & Email