Tänavused tegijamad ettevõtted said tunnustust

Tänavused tegijamad ettevõtted said tunnustust

SAARE NOKKIJA 2012: Saare Nokkija tiitel läks tänavu Kadakasiirupi valmistajale A-Orbu OÜ-le. Tunnustust käis vastu võtmas üks siirupiemandatest, Liisi Kuivjõgi. Taamal Saaremaa arenduskeskuse juhataja Piret Pihel. Foto: Sander Ilvest

Saaremaa arenduskeskus (SAK) ja Saaremaa ettevõtjate liit (SEL) tunnustasid läinud nädalal ühiselt maakonna ettevõtlusvaldkonnas silmapaistvaid tegijaid, andes välja viis traditsioonilist tiitlit.

Tiitel, Saare Kange, millega tunnustatakse tublit ja stabiilset tegijat Saare maakonna ettevõtlusmaastikul, otsustati sel korral anda tõsiselt tugevale tegijale terve Eesti väikelaevaehituses. Nii kuulutati Saare Kange 2012 tiitli omanikuks Baltic Workboats AS. Tunnustusi üle andnud SAK-i juhataja Piret Pihel nentis, et saarlased on ikka ja alati olnud hinnatud laevaehitajad ning suurem osa Eesti väikelaevadest valmibki just Saaremaal. “Ligi poole Eesti väikelaevaehituse käibest annab üks Saaremaa firma – Baltic Workboats. Nende käive ulatus eelmisel aastal ligi 20 miljoni euroni,” tõdes Pihel. “Kanged mehed need Saaremaa laevaehitajad,” kiitis SAK-i juhataja.

Nokkija ja Punnija

Niinimetatud Saare Nokkija tiitel, mis antakse statuudi kohaselt uudse lahenduse või innovaatilise ettevõtmise eest, läks tänavu A-Orbu OÜ-le, kes on suurt tuntust nii kohalike elanike kui ka saare külastajate ja mandrielanike seas kogunud oma kadakasiirupiga.

Piret Piheli kinnitusel on Saaremaa kadakasiirupist kujunenud koguni Saaremaa populaarseim turismimeene. “Kuidas õnnestus Lümanda siirupiemandatel kadaka vägi pudelisse saada ja millist vaeva sellega tuli näha, seda teavad vaid siirupiemandad ise. Need naised on nagu kadakad – visad, elujõulised ja jonnakad,” tõdes Pihel siirupiemandate esindajale Liisi Kuivjõgile tunnustust üle andes.

Saare Punnija ehk läbi raskuste parimate tulemuste suunas rühkiv ettevõte on Saare maakonnas sel aastal Karja Pagariäri. Pagariäri esimesest saiaküpsetusest saab tuleva aasta kevadel juba 20 aastat täis. “Esimesed saiarõõmud said osaks kodukandi rahvale Leisi laadal. Täna on Karja pagaritel fänne nii saarel kui ka mandril,” nentis SAK-i juhataja. Just Karja Pagariäri omanäolised ja toredad tooted on Piret Piheli kinnitusel need, mis tarbijaid meelitavad. “Kes meist ei armastaks Porgandileiba või Saarepiiga saia, Vorstijuustusaia või Saarlase leiba? Toodete nimistu on väikese ettevõtte kohta väärikalt pikk,” kinnitas Pihel. Kuna leiva- ja saiaturg on Eestis tegelikult erinevaid tooteid paksult täis, on ühe väikese ettevõtte jaoks tükk punnimist, et sellel turul konkurentsis püsida. “Saare Punnija 2012 on igati oma tiitli vääriline,” nentis Pihel.

Staarstartija ja Messitäht

Traditsiooniliselt on SAK ja SEL välja andnud ka Saare Staarstartija tiitli, mis üldjuhul antakse ühele tublile ettevõtluses alustajale kas leidliku idee või lihtsalt efektiivse alustamise eest. Tänavu läks Staarstartija tiitel Saarte Sahvrile, Kuressaare vanalinnas asuvale ökokaupade poele. “Üks uus sahver avas uksed veidi enam kui aasta tagasi. Tänaseks on selge, et just sellist poodi oligi meile vaja,” tõdes Piret Pihel. Tema sõnul on Saarte Sahver kodune pood-kohvik, kus pakutakse laias valikus ökokaupa ja kohalikku saaremaist maitseelamust. “Sellest poest on saanud omamoodi ökoelustiili keskus – korraldatakse üritusi, jagatakse infot, lastele on olemas mängulaud, suvel on avatud terrass,” loetles ta tiitlisaajat välja kuulutades. Terve tänav, kus Saarte Sahver asub, võiks Piret Piheli hinnangul olla üks ökotänav. Ruumi oleks seal ökorestoranile, ökoiluteenindusele jne. “Hea algus on tehtud,” leidis ta.

Parimale ettevõtlusmessil osalejale anti ka sel aastal välja Saare Messitähe tiitel ning selle saajaks osutus seekord GO Spa. Piret Pihel tõdes, et nende väljapanek messil oli huvitav ja atraktiivne ning seda näitas ka inimeste pidev sebimine nende leti ees. “On heameel tõdeda, et GO Spa on hakanud end turundama ka saarerahvale. Sõbralikud teenindajad jagasid infot, sai tasuta massaaži, letile olid laotatud merekivikesed,” nentis Pihel, kelle sõnul osales GO Spa messil esmakordselt.

Messi auhinna väljaloosimisele oli ajalehtedes ilmunud messikuponge täitnud 160 inimest ja nende vahel läks, nagu oli välja kuulutatud, laupäeval kell 15 loosi GO Spa väärtuslik kinkekaart, mille võitis kuressaarlane Kristel Hallik.

Print Friendly, PDF & Email