Pädaste mõisale anti kõrge tunnustus (1)

Nädalavahetusel Vihula mõisas toimunud pidulikul õhtusöögil tunnistati Pädaste mõis Euroopa hinnatuimaks ajalooliseks hooneks. Mõisa ühe omaniku Imre Sooääre sõnul on see suurim tunnustus, mis Pädastele seni osaks on saanud.

Kord aastas annab Euroopa ajalooliste hoonete ühendus, mis ühendab endas üle 50 000 Euroopa mõisa, välja auhinna selle riigi parimatele ajaloolistele hoonetele, kus nende peaassamblee koguneb. 2012. aastal toimus peaassamblee Eestis. Pädaste mõisa konkurentideks auhinnale olid Karlova, Atla, Saue ning Saka mõis, mille esitas nominentideks Eesti mõisate ühendus. Peaassamblee liikmed käisid kandidaatideks esitatud mõisakompleksidega ka kohapeal tutvumas.

Sooäärele teeb rõõmu see, et lõpuks on märgatud tema ja ta ärikaaslase Martin Breueri 16 aasta pikkuse töö tulemust ning seda just kolleegide poolt. Ennekõike peeti auhinda välja andes silmas taastamistööde kvaliteeti ja üldist panust mõisakultuuri arendamisse laiemalt.

“Meid veenis Pädaste kasuks otsustama eeskätt aastatepikkune töö, mida seal tehtud on,” sõnas ühenduse president Rodolphe de Looz-Corswarem. “Oluline on idee, kuidas muuta üks kivivare pärliks, mida tullakse vaatama igast maailmanurgast.”

Praegu Marokos töövisiidil viibiva riigikogu liikme Imre Sooääre meelest leidis äramärkimist mitte ainult juhtide vaid kogu mõisa 50-liikmelise kollektiivi töö. Ning unustada ei maksa taustajõudegi. Pädaste mõisaga on hinnanguliselt seotud kokku 300 inimest, kellelt ostetakse talutooteid, käsitööd ja muid teenuseid.

Sooääre jaoks on mõisa tulevik seotud ennekõike internetiga. Juba täna tehakse 80% broneeringutest mõisa veebipoes. Saadud auhind on oluline märk Pädaste mõisakompleksi arendamisel. “Ka üks nominatsioon toob kaasa eksponeerituse,” väitis Sooäär. Nimelt jälgivad reisiajakirjad ja turismikonkursside korraldajad pingsalt, mida meedias kirjutatakse.
Lõplikult ei saa Pädaste mõis aga kunagi valmis. “Kui ühest otsast ehitad, siis teisest otsast laguneb,” tõdes Sooäär.

Print Friendly, PDF & Email