Liiklemisest sügispimeduses

Liiklemisest sügispimeduses Vaatamata asjaolule, et paljude arvates pole suve peaaegu olnudki, saabub sügis ikkagi, kas tahame seda või mitte. Tuleb täpselt sel ajal, kui tema tahab. Päevad lühenevad nähtavalt, vaheldumisi on pimedust, udu, vihma, langevaid puulehti. Suurtel ulukitel on jooksuaeg, nad on liikuvamad kui mistahes muul ajal. Seetõttu tuleb olla valvas, sest kokkupõrkes punahirve, metssea või põdraga võitjaid pole.

Mulle meeldib, et teedefirmad oma kohustusi hoolega täidavad. Teeääred on lahti niidetud, helkurid postidel teeservades autotuledele vastu säramas, väga paljudes kohtades on sõidurajad värskelt joonitud. Kõik see aitab kaasa meie turvalisele liiklemisele.

Kui vaadata liiklusolukorda üldiselt, siis hakkab silma asjaolu, et kihutamist ja nn nõelumist on teedel suuresti vähemaks jäänud. Kas sellele on aidanud kaasa asjaolu, et järjest sagedamini kohtame teedel kiirust mõõtvaid politseinikke?

Teadolevalt ei pääse aga väiksemadki kiiruseületajad enam pelgalt hoiatusega. Samas mõtlen ka sellele, et küllap on inimesed teadlikumaks muutunud ja asunud enam seaduskuulekuse teele.

Millele enam tähelepanu pöörata?

Siiski on tänavapildis näha veel palju “ühesilmalisi” autosid liiklemas. Tihti ei pea lambid vastu ülevaatuste või tehnohoolduse vahelist aega ning need, kes enamasti sõidavad valgel ajal, ei märkagi, et tuledega midagi lahti on. Seetõttu kutsun üles kõiki, kes näevad kustunud laternaga vastu sõitvat autot, sellest juhile märku andma. Näiteks sõrmega alla tulede poole näidates. Küllap siis vastusõitja hakkab kodus uurima, mis autoga lahti olla võib, et talle märku anti.

Alati soovitan üksteisele tuledega märku anda, kui politseipatrullid teedel on. See tekitab ühtekuuluvustunde ja aitab turvalisele liiklemisele kindlasti kaasa.

Suurimaks riskirühmaks valgustamata teedel on muidugi jalgratturid ja jalakäijad, kes enda nähtavaks tegemiseks midagi ette ei võta. Arvamus, et autol on ju tuled ja selle sees istub silmaarsti kontrollitud juht, ei maksa midagi. Murtud luid, verevalumeid, haavu või koguni kaotatud elu selline suhtumine ei heasta.

Autopoodides on müügil nn loomaviled, mis liiklusvahendi sõitmise ajal ultraheli tekitavad. Ulukid on nende helide suhtes pelglikud. Olen oma autodel vilesid juba aastaid kasutanud ja tean omast kogemusest, et loomad nendega arvestavad. Igatahes on nii mõnigi põllult tee poole jooksnud uluk auto lähenedes äkki seisma jäänud või hoopis jooksusuunda muutnud. Kas need viled küll sajaprotsendilise turvalisuse tagavad, selles ei ole ma kindel, ent kasuks on nad kindlasti. Liiati on need vidinad nii odavad, et isegi kõige pisema kriimu kaotamine autokerelt on mitu korda kallim. Igatahes proovida tasub.

Kuna on kooliaeg, tasub lapsele enne koduuksest õue astumist meelde tuletada kõige elementaarsemaid liiklusreegleid. Kasvõi igal hommikul enne, kui nad kooliteele asuvad. Lapse ohutunnetus on ju palju väiksem kui täiskasvanul.

Oktoobrikuu toob kaasa ajujahi. Peamiselt puhkepäevadel, kuid ka muul ajal võib teede ääres näha punaste vestidega jahimehi. Neil puhkudel palume autojuhtidel vähendada kiirust ja olla tähelepanelikum. Üldjuhul intensiivse liiklusega teedele ulukeid välja ei aeta, ent ajusse sattunud loom võib käituda äraarvamatult. Ta võib ilmuda teele mistahes kohas, kui ajajate hääli kasvõi kaugelt kuuleb. Teede äärde saadetud kütid on enamasti suurte kogemustega jahimehed ja sinna tulnud sellepärast, et sõidukijuhte hoiatada.

Politsei jäägu ikka abimeheks

Saaremaa politseinikud on liiklejatega üldjuhul viisakad. Olen seda küllalt kogenud. Ent pikk tööpäev ja suur koormus võib närvi ajada igaühe, sealhulgas politseiniku. Hakata end välja elama autojuhtide peal tühiste asjade pärast pole just eriti hea mõte. Kui mõne auto ratas on nappide parkimiskohtade tõttu puutunud parklas olevat valget joont, siis ei pea seda juhile selgitama valju kisa või ähvarduste saatel. Suurem osa autojuhte saab ka rahulikust jutust aru. Või kui mõnda reeglit rikkunud autojuht end vabandada püüab, võiks ka selle rahulikult ära kuulata. Igal inimesel on õigus end kaitsta, sealhulgas autojuhil.

Linnas võiks politsei patrullimise ajal jalgratturitele ja jalakäijatele rohkem tähelepanu pöörata ja neile selgitustööd teha, sest paljud neist ei ole liiklusseadust õppinud. Mootorsõidukijuhid seevastu on karmid eksamidki sooritanud.

Meid ootavad pime aeg ja libedad teed. Tehkem ise kõik selleks, et meil endil ja ka kõigil teistel kergem liigelda oleks.

Turvalist kojujõudmist kõigile!

Print Friendly, PDF & Email