Kartuli “Jõgeva kollane” taassünd

Tänu Eesti vabariigi põllumajandusteadlaste heale tööle on jälle võimalik osta kuulsa kartulisordi “Jõgeva kollane” tervendatud paljundusmaterjali.

Kuressaare Agricenteri agronoom-müüja Sirje Avingu ütles, et tahtjaid on kartulitootjate hulgas palju ja kogu müükiminev kogus realiseeritakse juba sügisel.

Saaremaa aiapidajatele õnnestus reserveerida väike kogus. Huvitatutel palub Sirje Avingu helistada Agricenterisse telefonil 45 31 640.

Jõgeva sordiaretuse instituudi teaduri Ilmar-Aarend Polli sõnul on sordiaretuse instituudil “Jõgeva kollast” maas 0,3 ha suurusel põllulapil ning kokku tuleb Eestis müüki ehk 4,5 tonni seemet. Ehkki “Jõgeva kollane” on Eesti kartulikasvatusajaloos üks legendaar-setest sortidest, võib Polli hinnangul vabalt juhtuda, et selle kartulisordi tahtjaid ei pruugi olla kuigi palju.

“Oleme sellist asja ennegi näinud. Vigrit ka paljud muudkui küsisid ja küsisid, aga kui me seda siis lõpuks paljundasime, tuli kartul viimaks metssigadele anda,” rääkis Polli.

Sirje Avingu sõnul on saarlaste hulgas “Jõgeva kollase” vastu huvi tuntud. “See on aiandushuvilistele jälle suur õnn,” kinnitas Avingu, kelle sõnul on aiandus nagu narkomaania või muud sõltuvused. “Kes katsetab kartulisorte, kes kogub roose, kes kasvatab tulpe. Vanematel inimestel, kes pensionieas tegelevad aiandusega, nendel on mälestus vanast heast “Jõgeva kollasest”.”

Hilise valmimisajaga “Jõgeva kollast” peetakse väga maitsvaks lauakartuliks. “Jõgeva kollase” aretas tuntud sordiaretaja Julius Aamisepp.

Print Friendly, PDF & Email