Arvustus: Armastus ja raev ääremaal

Arvustus Armastus ja raev ääremaal

KIREHETK: Maureeni osatäitja Ülle Lichtfeldt Velvo Väli (Pato) embuses. Foto: Rakvere teater

Kuressaare linnateatris on saarlased saanud vaadata ridamisi häid etendusi, kus peategelasteks naised – tugevad ja nõrgad, lootvad ja pettuvad, õrnad ja julmad. Sel nädalal linnateatris etendunud “Leenane´i kaunitar” toob heade näitlejatöödega meie ette groteskini võimenduva igatsuse soojuse ja läheduse järele.

Tegevuskoht – küla ääremaal, kust noored, kui vähegi võimalik, on läinud pealinna või naaberriiki Inglismaale tööle. Ja kui kellelgi avaneb võimalus minna tööle Ameerikasse, tundub see tõelise õnneloosina. Tänasel Eestimaal tuleb see situatsioon tuttav ette.

Tegelased – ema ja tütar, kes elavad kahekesi, soovides ja oodates inimlikku armastust. Ema Mag (Ines Aru) leiab, et 20 aasta jooksul kahte meest suudelnud tütar on liigagi palju meesterahvastega tegemist teinud. Ema sooviks on ükskõik milliste vahenditega hoida tütart enese juures, nurudes talt endale tähelepanu ja teeneid – kas või väikseidki. Nii on ta nõus tütart piirama, talle valetama, tema kirju põletama ja tegema mida vaid, et tütart enese juures hoida. Ta ei taha jääda üksi ja selle soovi täitmiseks ei ole tema arvates ükski vahend keelatud.

Tütar Maureen (Ülle Lichtfeldt) aga loodab, et tuleb ikkagi keegi, kellega koos kogeda armastust. Ema eest hoolitsemine on kohustus, mida ta täidab, sest õdedel ema jaoks aega ei ole. Maureeni ellu proovib sisse astuda sama küla poiss Pato Dooley (Velvo Väli), kes Londonis tööl käies aeg-ajalt kodukülla satub. Ta tahaks Maureenile pakkuda armastust, kuid ema Mag ei luba tütre ligidale kedagi. Igaüks, kes tütrele ligineb, võib ju Maureeni tema juurest ära viia. Eemal tuleb seepärast hoida ka Velvo Väli mängitud hea ja leplik, igal juhul teistele ruumi anda tahtev Pato.

Segunevad armastus, hoolitsus, õrnus, kohusetunne, kiuslikkus ja omaenese soovide äärmuslike tegudega elluviimine. Raevuni kasvavate emotsioonide tulemuseks on traagiline lõpplahendus, milles kõige rohkem kaotavad ema ja tütar – Mag ja Maureen.

Head näitlejatööd hoiavad kogu kahevaatuselise lavastuse pinget. Situatsioonid, mis paratamatult viivad traagilise lõpplahenduseni, on inimlikult-usutavalt mängitud. Võimendatud kujul esitatud omamissoov ja iha armastuse järele tühjaks jääval ääremaal on saarlastele enam kui mõistetav.

 

“Leenane’i kaunitar”

Autor Martin McDonagh 

Tõlkija Erkki Sivonen

Lavastaja ja muusikaline kujundaja Üllar Saaremäe

Kunstnik Mae Kivilo

Osades Ines Aru, Ülle Lichtfeldt, Mait Joorits ja Velvo Väli

Print Friendly, PDF & Email