Suurem osa valdadest otsib elektrimüüja ühishankega (1)

Saare maakonna valdadest 14 on jõudnud otsusele, et ühinevad Eesti maaomavalitsuste liidu (EMOL) korraldatava ühishankega, millega otsitakse elektrituru avanemise ajaks sobivaim elektrimüüja.

Riigihangete keskus teatas sel nädalal, et nende korraldatava elektrienergia ostmise ühishankega soovib 109 omavalitsust üle Eesti osta kokku ligikaudu 140 gigavatt-tundi elektrit ning selle hanke eeldatav maksumus on 13 miljonit eurot. Pärnu- ja Saaremaa omavalitsused ei ole selles ühishankes osalemiseks soovi avaldanud.

“EMOL-i pakkumine lihtsalt oli natukene parem,” põhjendas Saarte Häälele Saaremaa omavalitsuste liidu poolt elektriteemaga tegelev Kärla vallavanem Villi Pihl.

Ta tõdes, et Saare maakonnast tuleks tema teada riigihange teha ainult Kuressaare linnal. Kaarma ja veel mõned vallad peaksid tegema aga lihthanke ja suurem osa võiks tegelikult endale elektrimüüja niisama valida, kuna tarbimine on piisavalt väike.

“Ühishanke mõte on selles, et suurema koguse puhul saab küsida paremaid tingimusi ja selles on mõte sees,” selgitas Villi Pihl, miks pea kõik vallad on otsustanud elektrimüüja leidmiseks koos tegutseda. Ta lisas, et Kuressaare linn teeb elektrimüüja leidmiseks ise eraldi hanke ja Torgu ei ole ühishankes osalemiseks soovi avaldanud.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi andmeil tuleb kohalikel omavalitsustel avatud turult elektri ostmiseks korraldada riigihankemenetlus siis, kui elektrienergia komponendi aastane kulu moodustab elektriarvest enam kui 40 000 eurot. Seejuures tuleb silmas pidada, et elektrienergia hind on kogu elektriarvest ligikaudu üks kolmandik. Väiksema kulu korral võib korraldada lihthanke.

Parema pakkumuse saamiseks ja halduskoormuse vähendamiseks soovitas ministeerium tänavu kevadel kohalikel omavalitsustel kaaluda elektrienergia ostmist ühe hankena kõigile omavalitsuse tarbimiskohtadele: koolidele, lasteaedadele, tänavavalgustuseks jms. Enne hankemenetluse läbiviimist soovitati aga konsulteerida sobiva ostustrateegia leidmiseks elektrimüüjatega, et saada selgust turul pakutavate toodete osas.

Print Friendly, PDF & Email