Päikese- või pimeduselaen? (1)

Raske on vaadata-kuulata seda pealetükkivat Päikeselaenu reklaami, teades, kui palju halba on laenude tõttu juhtunud.

Unistuste kodu läks müüki

Oli 90-ndate aastate algus. Pereisa asutas oma firma ja võttis pangast kopsaka laenu. Firmal läks halvasti. Kui nüüd tehakse maksegraafikuid ja antakse laenupuhkust, siis tol ajal midagi taolist ei olnud. Anti lühike tähtaeg ja ultimaatum: kui selleks kuupäevaks pole kogu laen tasutud, läheb maja sundmüüki.

Pereema tervis ei pidanud vastu, ta haigestus raskelt. Oli see ju nende unistuste kodu, mida oli üle kümne aasta hoole ja armastusega ehitatud. Elati äärmiselt kokkuhoidlikult, iga veering läks maja sisse.

Tähtaeg lähenes vääramatu jõuga. Maja oleks sundmüüki läinud laenusumma eest, tunduvalt alla tegeliku hinna, nii et pererahvale poleks jäänud punast pennigi. Viimasel minutil leidus inimene, kes ostis maja selle õige hinna eest, nii et pank sai oma ja ülejäänud raha eest sai pereisa oma kunagise kodumaja elamiskõlblikuks remontida ja jäi veel raha põllutehnika soetamiseks. See oli uus algus.

Seda head inimest koheldi pangas väga halvasti, hiljem selgus ka põhjus. Üks panga töötaja oli sellele looduskaunis kohas kerkinud ilusale kodule ammu silma heitnud ja tahtis seda odava hinnaga kätte saada.

Pereema rääkis: “Kui poleks olnud seda head inimest, siis oleksin mina arvatavasti surnuaial ja lapsed emata.”
Aga mis loevad lapsed ja inimelud, kui mängus on raha.

Käendaja maksab

Juba aastaid räägib minu hea tuttav oma kurba lugu, see on tal nagu veskikivi hinge peal.
“Ta oli minu poja parim sõber, nad olid nagu kaksikud, kogu aeg koos juba lasteaiast peale.

Kõik oli hästi. Siis aga nõustus see poiss hakkama oma lähedasele sugulasele laenu käendajaks. Sugulane kadus koos rahaga laia maailma ja käendaja pidi maksma hakkama. Algul ta suutiski maksta, siis aga läks tema asutus pankrotti, tekkisid makseraskused, sattus kiirlaenude nõiaringi, ühest kontorist võttis, teise maksis.
Nüüd on nendele laenuintressidele mingidki piirangud seatud, tol ajal kasvasid intressid, leppetrahvid, viivised geomeetrilises progressioonis.

Võlasumma oli hirmuäratav. Töötasime pojaga sel ajal Soomes. Ka meie võtsime laenu, et majale uus katus teha, selle laenu tasumiseks töötasimegi Soomes.
Ühel päeval minu poja sõpra enam ei olnud. Kuigi kirja läks see õnnetusena, olid lähedased veendunud, et see oli enesetapp, tagantjärele olid kõik targad.

Minu poeg hakkas kaebama, et ta ei saa enam magada, et unenägudes sõber kogu aeg kutsub teda. Ta jättis päevapealt oma töökoha ja naasis Eestisse. Mina ei saanud tulla, mul oli tööleping.
Sügiseks minu poega enam polnud, ta uppus, kuigi oli hea ujuja, koolipõlves käis võistlustel.
Surmatunnini kahetsen, et koos temaga koju ei tulnud, kaotasin elurõõmu ja elumõtte, olen nagu tühi kest.”

Laenu pakutakse ja pakutakse ja pakutakse…

Vanaproua pahandab: “Mulle on pangast juba mitu kirja tulnud, et kas ma ei sooviks laenu võtta, et võin saada kuni 10 000 eurot. Küllap nad on välja uurinud, et minu nimel on korralik maja, see vaja kätte saada.

Ehitasime seda 15 aastat. Sinna läks minu mehe tervis. Teised käisid sanatooriumides ja turismireisidel, meie ei saanud kuskile, meie ehitasime. Suurema palga pärast läks mees kaugsõiduautojuhiks. Sel ajal kutsuti neid “pika laine meesteks”.
Ütles, et oli nagu koeraelu, kausist sööd ja ratta peale pissid. Rääkis, kuidas paljukiidetud sõbralikus Saksa DV-s talle “russische Schwein ” öeldi. Vene masinad olid ju inimesetapjad, kõik see müra ja vibratsioon. Käis seljaoperatsioonil, mis ebaõnnestus, jäi ratastooli.”

Majandusbuumi tipul saatsid pangad eriti agaralt laenupakkumisi. Minu noorim poeg oli juba mitu kuud surnud, kui ikka tulid kirjad laenupakkumisega. See oli masendav.

Hiljuti käis meediast läbi, kuidas naine, kes kaotas töökoha, võttis laenu 4000 eurot, millest tal on suurem osa tasutud, ainult et leppetrahvide ja viiviste tõttu on võlg nüüd 10 000 eurot. Inimene on väljapääsmatus olukorras.
Seostada laenu päikesega, valguse ja elu andjaga, on äärmiselt sobimatu.

Elmi Epro
Abruka elanik

Print Friendly, PDF & Email