Turule on tulnud uued “laenupakkujad” (5)

Libalaenupakkujad on laiendanud oma tegevusvälja, otsides kliente vigases eesti keeles ka erinevates foorumites. Politsei ja tarbijakaitseamet manitsevad inimesi ettevaatlikkusele.

Nii ripub portaalis Saar-lane.ee laenupakkumine, kus ingliskeelsest tekstist on tõlkemasina abil sündinud järgmine pakkumine: “Ma Phil Moore on usaldusväärne laenu, ma ise usaldusväärne laenufirma, annab välja laenu intressimäära 3% sõbralikult aega 1 kuni 30Yrs ainult, ma pakun välja erinevat tüüpi laen.”

Lisatud on ka e-posti aadress juhuks, kui keegi on laenust huvitatud. Phililt saab nii isiklikku, firma-, äri- kui ka õppelaenu.
Saarte Hääl tahtis täpsustada, kui suure summa ulatuses laenu antakse ja milline peab olema tagatis. Need küsimused jäid aga vastuseta.

Politsei manitseb inimesi ettevaatlikkusele ning soovitab laenu kergekäeliselt mitte võtta.
“Inimestele on soovitus ainult üks – kui firma või teenusepakkuja tegevus tundub kahtlane, siis kaupa või teenust mitte osta,” ütles politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Hedy Tammeleht, lisades, et ettevaatlik tuleb olla ka igasuguste lepingute sõlmimisega ja ettemaksu tasumisega.

“Iga selline otsus tuleb hoolega läbi kaaluda, aga kui inimene tunneb siiski vajadust selline leping sõlmida, ja ilmneb, et lepingupartner tingimusi ei täida, siis sellisel juhul on tegemist juba tsiviilõigusliku asjaga,” selgitas Tammeleht. Ta lisas, et kui kelmust ei ole võimalik tuvastada, siis jääbki inimesel õiguse jalule seadmiseks üle vaid kohtu poole pöörduda.
Hedy Tammeleht märkis, et loodetavasti leiab iga laenusoovija küllalt usaldusväärseid pakkujaid ka Eesti turult. “Ükskõik kui paljulubavalt ja soodsalt kahtlane laenupakkuja ennast ka reklaamib, jääb lõplik valik ikkagi inimesele endale,” ütles ta.

Tarbijakaitseameti avalike suhete osakonna juhataja Hanna Turetski sõnul võivad pakkumisi kõik saata, kuid nende avaldamise otsuse langetab iga portaal ise.

“Siinkohal tuleb arvestada finantsteenuste reklaamile kehtestatud nõuetega ehk lisada hoiatus, et tegemist on finantsteenuse reklaamiga, ning välja peab olema toodud krediidikulukuse määr jne,” selgitas Turetski.
Igal juhul ei soovita ta inimestel eraisikutelt laenu võtta ja juriidiliste isikute puhul oleks mõistlik veidi tausta uurida ning teabelehe ja laenulepingu tingimustega eelnevalt tutvuda.

Kuigi kaebusi sel teemal tulnud ei ole, soovitas Turetski inimestel tervet mõistust kasutada ehk mõelda, kas selline finantsteenus iseenesest võiks olla usaldusväärne või mitte.

Print Friendly, PDF & Email