Saarlased eelistavad oma korteri ise välja üürida (1)

Saarlased eelistavad oma korteri ise välja üürida

ÜÜRILISE LEIAB KOHE: Natalija Leiteni sõnul on enamjaolt nii, et kui keegi pöördubki kinnisvarabüroo poole sooviga oma korter välja üürida, siis maakler tegelikult juba teab, kellele seda pakkuda. Tuleb vaid telefon haarata ja info edastada. Foto: Sander Ilvest

Üks põhjus, miks kinnisvarabüroodel pole Kuressaares üürikorteri otsijaile suurt midagi pakkuda, on see, et paljud inimesed eelistavad oma korterisse ise üürnikke otsida.

Kohalikul turul tegutsevad kinnisvarabürood kinnitavad kui ühest suust, et nendeni jõuab suhteliselt vähe väljaüürimiskuulutusi. Kui üldse midagi jõuab ja see vähegi mõistliku üüriga on, leitakse üürnik tihtilugu juba enne seda, kui avaneb võimalus kuulutus avalikult välja panna.

Compakt Kinnisvara Saaremaa büroo juhataja Natalija Leiten rääkis Saarte Häälele, et enamik uutest pakkumistest ei jõua kinnisvaraportaali, kuna maaklerite andmebaasides on juba piisavalt suur hulk üürimishuvilisi olemas. “Kui korteriomanik, kes soovib oma korteri välja üürida, pöördub maakleri poole, siis üldjuhul maakler juba teab, kellele seda korterit pakkuda,” tõdes Leiten.

Uusmaa Kinnisvara Kuressaare büroo juhataja Riho Mõisaäär lisas, et kinnisvarafirmade kaudu annavad korteri üürile tegelikult vaid need kinnisvara omanikud, kes ei soovi asjaga ise otseselt tegeleda. “Kasutades kinnisvarabüroo teenust ei pea omanik muretsema reklaami, juriidiliselt korrektse üürilepingu ega ka selle pärast, kuidas ja millal oleks võimalik korterit võimalikele huvilistele näitamas käia,” tähendas ta.

Erakuulutustest leiab rohkem

Paljud üürikorterid liiguvad Mõisaääre sõnul nii-öelda käest kätte: üüriliseks leitakse kellegi tuttava tuttav. “Praegu on Kuressaare üüriturul pakkuda väga vähe kortereid ja kui üür vastab pakutavale korterile, leitakse üüriline väga kiiresti,” märkis Riho Mõisaäär.

LVM Kinnisvara OÜ atesteeritud maakler Heidi Pup-part nentis, et üürikorterite puudus või kesine pakkumine on Kuressaare turul valitsenud pikemat aega. Büroos käivad temagi sõnul vaid need, kes ei taha või kel pole aega endal väljaüürimisega tegeleda ja kes siis maakleri palkavad.

Pupparti sõnul arvavad paljud, et hoiavad korterit ise välja üürides kulusid kokku, kuna siis ei tule maksta maakleritasu. “Samas aga ei sõlmita sellisel juhul üsna tihti korralikke üürilepinguid või ei sõlmitagi mingit lepingut, sest teadmised seadustest on puudulikud,” tähendas Heidi Puppart. Hiljem võib seetõttu üürnikuga arusaamatusi tekkida.
Kui muul ajal tuleb Kuressaares vaba üürikorterit otsida n-ö suisa tikutulega, siis sügise hakul kortereid siiski pakutakse, kui oskad õigest kohast otsida. Nimelt on suurem osa üürikuulutustest ajalehe kuulutusteküljel või internetis era-kuulutuste all, kus aktiivselt tegutsevadki need, kes kinnisvarabürood asjasse segada ei taha.

Aasta aktiivseim aeg on alanud

“See, et suve lõpul on vabade üürikorterite arv suurenenud, on täitsa normaalne nähtus, kuna suvitushooajal üürivad paljud korteriomanikud oma korterid suvitajatele välja,” selgitas Natalija Leiten. Tema sõnul on Kuressaares juba aastaid olnud nii, et üürikorterite nõudlus ületab pakkumise. “Arvan, et nii see ka jääb,” sõnas Leiten.

Riho Mõisaääre sõnul on Kuressaare korteriturg tegelikult aktiivne. Otsitakse ja ostetakse erineva suuruse ja hinnaklassiga kortereid. Hinnad on seejuures stabiilsed – otsitakse soodsa hinnaga kortereid. Ka Heidi Pupparti sõnul on kinnisvaraturg sügise lähenedes aktiviseerunud. “Selline tendents, võin julgelt oma kogemustest öelda, kordub läbi aastate – septembrist kuni lume tulekuni on vahest kõige aktiivsem ostu-müügiaeg,” tõdes ta.

Kõige aktiivsem on tema sõnul turg nn elukondliku kinnisvara osas – korterid, linnas asuvad majad, maapiirkonna talud ja suvilad. Väiksem osakaal jääb kruntidele. Metsa ja põllumaid ostetakse seevastu läbi aasta – küsimus on vaid hinnas. Hinnalangust Heidi Pupparti sõnil lähemal ajal ette näha ei ole, samas aga ka tõusu mitte. “Pigem on hinnad suhteliselt samal tasemel.”

Print Friendly, PDF & Email