Muhu mereväravad hoogustavad turismi arengut

Muhu mereväravad hoogustavad turismi arengut

UHKE VAATEPILT: Muhu väina regati laevad Kuivastu väikesadamas. Foto: Mihkel Jürisson

Uuendatud jahisadamad on viimase suvega laiendanud oluliselt Muhumaa merelist mõõdet. Tänavu pakuti teenuseid tuhandetele turistidele kolmest ilmakaarest. Lisaks pilootsadamale Lõunarannas avati mereväravad Koguva jahisadamas ja Kuivastu väikesadamas. Meresõitjaid kohtab nüüdsest ka Kesse laiu abajas ning suurt huvi pakuvad ehitusjärgus sadamad Muhu põhjarannikul.

Käesoleval aastal registreeriti Muhu sadamates vähemalt 800 meresõidualust ja üle 2700 reisija. Suvekuudel ööbisid ainuüksi välisturistid kohalikes sadamates 2370 korda. Sellele lisanduvad siseturistid, kes moodustavad külastajatest ligikaudu 13%. Peamiselt elati ja ööbiti isiklikel meresõidualustel. Kasvas ka telkide ja karavanide arv (kokku ligikaudu 500 ööbimist).

Kuigi Koguva ja Kuivastu väravad avati vaid paar kuud tagasi, on kaikohad paljudele meresõitjatele juba tuttavad. Siiski on turundustöös veel palju teha. Ka Lõunaranna sadamat pole merekaartidele veel märgitud.

Lootus suurendada külastajate arvu

Kui lootsiraamatud ja turundusmaterjalid levima hakkavad, on lootust suurendada Muhu valla mereturistide arvu märkimisväärselt. Külastajate arv ületab loodetavasti 4000 piiri. Kindlasti loeb ka mereilm ja kohalike turismiasjaliste oskus ennast turustada.

Mereturism kasvab koos teeninduspunktide arvu ja kvaliteediga. Muhu saarele ringi peale tegemiseks tuleb läbida vaid 35 meremiili. Peatuda saab nii kolmes jahisadamas kui ka mitmes väiksemas lautris. Kindlasti huvitub välisturist seejuures põnevatest toodetest ja heast teenindusest.

Väikese väina ääres on avatud Koguva sadama kalandusmuuseum. Kohviku terrassi kõrval hubases paargus suitsutatakse värsket kala. Tutvuda saab ka naabruses paikneva uisulaevaga ning ööbida vanas kalurikülas.
Teisel pool saart ootab meresõitjaid Kuivastu sadam koos teenindushoone ja kütusetanklaga. Sel suvel korraldasid seal uhke vaatemängu Muhu väina regati võistlejad – ühe päevaga täitis akvatooriumi rohkem kui sada meresõidualust.

Kümme meremiili eemal jätkas Lõunaranna sadam sama hoogsalt võõramaiste jahtide vastuvõttu. Laenutanud paadi ja püügiriistad, on võimalik madalatest lahtedest värsket kala püüda. Luksuslikke vahepalasid pakuvad Pädaste mõis ja Nami Namaste oma eksklusiivsete menüüdega.

Enamik tooteid on veel sadamakesksed

Oluline on tutvustada ka kohaliku keskkonna puhtust ja turvalisust – Põhjamaadest pärit meresõitjad märkavad kiiresti, et sadamates lehvivad Muhu merepääste rahvusvaheliste tunnustega lipud.

Kui tänaseni on enamik tooteid olnud sadamatekesksed, siis edaspidi võiks mereturisti suunata tutvuma kaugemate vaatamisväärsustega. Rendiautod on leidnud kasutamist juba mitmes Muhumaa sadamas. Vaja oleks ka rohkem giiditeenuseid, lasteatraktsioone, odavmajutust ja lihtsaid sööginurki.

Värskendav sügis on sobiv aeg uute koostöölepete sõlmimiseks. Hoidkem siis meri avatud ja sadamad külalislahked!

Mihkel Jürisson
Muhu valla arendusnõunik

Print Friendly, PDF & Email