“Sööritajad” lugesid missiooni täidetuks (1)

Sööritajad lugesid missiooni täidetuks

KODUS TAGASI: Fred ja Asko on jõudnud Saaremaa pinnale, kodud on peaaegu kiviviske kaugusel. Foto: Sander Ilvest

11 päevaga Eestimaale jalgrattasadulas “sööri” peale teinud saarlased Fred Veldermann ja Asko Berens võisid eile pärastlõunal kodusaarele jõudes nentida: “ö” tutvustamise “ristiretk” läks korda.

“Väga tulemuslik missioon oli,” kinnitasid Fred Veldermann ja Asko Berens nagu ühest suust, kui Saarte Hääl kodu poole väntavad mehed Kuressaare–Kuivastu maanteel Orissaare ja Pöide ristmikul rajalt maha võttis.
“Terve Eesti sai ö-tähti täis,” lausus Berens. “Tahame teha albumi, kus kõik Jöhvid ja Vörud ja Söörikukohvikud kenasti sees.”

Kaasa võetud märkidest, millel kiri “Ö – olen saarlane”, said mehed igal juhul lahti, puudugi tuli. “Isegi hiidlased tegime saarlasteks,” ütles Veldermann. “Lõpus pidime valima, kellele märki anda ja kellele mitte,” lisas Berens.
Mehed, kes alustasid retke 27. augustil ja võtsid esimeseks sihtmärgiks Hiiumaa, jõudsid Lõuna-Eestist läbi vändates korraks ka Lätimaale põigata.

“Seal oli meie sõidu kõige hullem kruusateelõik,” teatas Berens.
Kui pika maa mehed oma retkel maha sõitsid? “Tuhat seitsekümmend kolm kilomeetrit,” osutas Veldermann oma ratta kilomeetrilugeja näidule. “Üldine keskmine kiirus 19,8 km/h, maksimumkiirus 67,6 km/h, puhast sõiduaega 54 tundi,” loetles mees.

Saare “sööritajad” kogusid laiemat kuulsust ka mandril. Nii kirjutab 4. septembri Valgamaalane, kuidas Eestile “sööri” peale tegevad saarlased jõudsid Valka, 6. septembri Pärnu Postimees annab aga meeste ettevõtmisest juba pikema ülevaate, mainides sedagi, et Eestimaale ö-tähte tutvustamas käinud Veldermann on sünnilt pärnakas.
Meeste sõnul tegi nendega pikema intervjuu ka Virumaa Teataja. Lugu ise, tõsi küll, eilseks veel trükivalgust näinud ei olnud.

“Olen õnnelik juba puhtalt selle pärast, et nüüd on see asi tehtud,” resümeeris Veldermann. “Eks pisut uhke tunne on ka – meie tutvusringkonnas pole kedagi, kel oleks midagi sellist ette näidata.”
“Ainuüksi eneseületamise seisukohalt oli see väärt ettevõtmine,” leidis Berens.

Pikemalt loe “sööritajate” rännakust 12. septembri Saarte Häälest.

Print Friendly, PDF & Email