Saaremaa Golf kui koera saba, mis jääb ületamata? (21)

Avalik pöördumine austatud linnavolinike härra Aivar Aru, proua Piret Sarjase, Kuressaare linnavalitsuse ja linnakodanike poole.

Olles lugenud Aivar Aru ja Piret Sarjase tõstatatud probleeme puudutavat artiklit laupäevases Saarte Hääles (“Linnaametnikke ähvardab kriminaalmenetlus”), tekib küsimus, mida te sellega taotlete. Mis on teie eesmärk?
Paraku on rahva poolt linna edendama valitud inimesed, kes peaksid ennekõike seisma oma kodulinna ja selle elanike huvide eest, asunud iga hinna eest saagima oksa, millel ise istuvad.

Golf on võrdsustatud raiskamisega

Teisiti ei saa ju nimetada olukorda, kus lugupeetud linnakodanik kaebab majanduspolitseisse linna, mille juhtorganisse ise kuulub, ja mustab igal võimalikul moel linna toetust ettevõttele, mille juhina ise kasutas kõiki soodustusi ja leidis iga rahalise toetuse linnalt õigustatud olevat.

Miks siis golfi toetamine nii iseenesest mõistetavana tundus? Nüüd äkki on golf võrdsustatud raiskamisega. Ja suurim võitleja linnaraha eest on inimene, kes golfiväljaku juhina ise raha lugeda ei osanud. Paraku ei pannud hr Aru ise sentigi väljakusse. Armastust ja tööd aga kindlasti sellevõrra rohkem, sest tulemus on suurepärane ja südamega ripub endine juht ikka veel väga kõvasti oma väljaku küljes.

Kas siit paistab isiklik kibestumine ja kättemaks ning soov iga hinna eest pidevalt nähtaval olla? Teenida tunnustust, et asjade ümberjagamisel esimesena kohal olla ja näidata, kui pädev ja osav juht on ootel, kes asjad õigesti käima paneb?
Paraku sellised kaebamised ja pidev kiibitsemine kellelegi au ja tunnustust tuua ei tohiks. Kui meie inimesed teevad vahet isiklike ambitsioonide rahuldamise ja ühiskondliku vastutuse vahel, siis saavad nad aru ka sellest, millega on antud juhul tegemist.

Golfist vaid negatiivses võtmes

Pidevalt käib poleemika selle ümber, miks linn toetab golfi ja miks see tuleb lõpetada. Ja kõike seda esitatakse alati vaid negatiivses võtmes. Seda on kurb kuulata ja lugeda.
Golf on meie jaoks suhteliselt noor ja uus spordiala. Pole ju mingi uudis, et uuendusi ja midagi uut ja teistsugust on raske vastu võtta ja kui ise sellega just ei tegele, siis järelikult pole ka vaja. Milleks siis sellele veel raha kulutada?

Kommentaarides keegi isegi kirjutas, et golf ei olegi sport. Kahju, et nii arvatakse, sest kui 12,5 kilomeetri kõndimine looduses ei ole üks tervislikumaid spordialasid, siis ei oskagi selle peale midagi öelda. Lisaks on golfimäng spordialadest kindlalt parim viis koos perega võrdsetel tingimustel kvaliteetaega veeta, siin saavad mängida koos nii ema, isa, vanaema, vanaisa kui ka lapsed, lapselapsed jne.

Olenemata kehakujust, füüsilistest eeldustest, haridustasemest, poliitilistest vaadetest, ameti- või töökohast jne on golfimäng kõigile jõukohane ja uuringute kohaselt pikendab eluiga kuue aasta võrra. Asi on lihtsalt selles, et me ei ole seda veel päris omaks võtnud.

Miks ollakse golfi toetamise vastu?

Siiani on linn golfi toetanud aastas ca 74 000 euroga ja see tundub üle mõistuse suure summana. Samal ajal saab spordihoone linna eelarve andmetel toetust ca 460 000 eurot ja muud toetused teistele spordialadele on kokku 127 000 eurot aastas.
Selge on aga see, et ükski neist ei too linnale rahaliselt midagi tagasi. Golfilt toetuse äravõtmine võimaldaks ehk tõesti lubatud palgatõusu linnaeelarveliste asutuste töötajatele. Kas seejärel lõpetatakse teiste spordirajatiste ja -alade toetamine, et makse maksta?

Kuressaare väljak toob hooajal 2,5 miljonit eurot Saaremaa-välist raha, mida kasutatakse teeninduses ja kaubanduses palgamaksmiseks.
Kõike eelpool kirjutatut aluseks võttes ongi kõige olulisem küsimus, miks on otsustajad nii lühinägelikud ja kitsarinnalised majanduskeskkonna arendamise suhtes, mis toob linnale väljastpoolt Saaremaad sellisel hulgal tulu ja samal ajal teeb Kuressaare tuntuks ka mujal maailmas?

Koera sabast on vaja üle saada

Kellele golfiväljaku tegevuse lõpetamine tegelikult sellisel kujul kasulik on? Läheb aega, aga vastused nendele küsimustele tulevad.
Kuressaare linn on golfiväljaku rajamisega saanud üle koerast, aga paraku jääb saba praeguste otsuste valguses ületamata.
Ületatud koeraga haihtub tuulde ka linna usaldanud aktsionäride raha, saba antakse poolmuidu kellelegi, kes näeb selles ehk tuluallikat.
Käesoleva pöördumisega ei looda allakirjutanud linna iseenese tarkuses tehtud otsuseid mõjutada, vaid anda teada, kes mille eest seisab.

Paljude väikeaktsionäride nimel Saaremaa Golfi AS nõukogu endised liikmed
Jüri Tiitus, Maido Kiviorg, Jaanus Põder ja
Anne Merisalu

Toimetuselt. Täna toimub Saaremaa Golf AS-i aktsionäride erakorraline koosolek, kus on olulisima punktina arutusel firmasse lisakapitali kaasamine.

Print Friendly, PDF & Email