Eesti film ja Saaremaa kino – 100 (1)

Eesti film ja Saaremaa kino – 100

OKUPATSIOONIAEGNE SAAREMAA: See ajalooline foto on tehtud 1960. aastate esimesel poolel, sügaval nõukaajal Saaremaa pealinnas raekoja ees, kui Tallinnfilm väntas linateost “Me olime 18-aastased”. Paljudele üllatuseks kaunistasid linna tookord sinimustvalged lipud ja Kuressaares (tookord Kingissepa) kõlas isegi laul “Jää vabaks, Eesti meri, jää vabaks, Eesti pind!” Foto: erakogu/ koopia Saaremaa muuseumis

Võib oletada, et vähe on neid lehelugejaid, kes poleks kuulnud eesti filmi 100. juubelisünnipäevast. Kui palju on aga neid, kes teavad, et umbes samal ajal, kui Tartus vändati esimene eesti film, hakati Kuressaares filme näitama – linnapargi ääres asuvas hoones avas uksed esimene paikkino.

1912. aasta 17. aprilli (ukj 30. aprilli) Tartu Postimehes ilmus reklaam, mis kutsus lugejaid Emajõe ääres Heinaturul asunud kinno Illusion. Teiste filmide seas linastus seal ka Johannes Pääsukese filmitud “Utotškini lendamine Tartus 14. ja 15. aprillil”. Reklaamis on lisatud, et publikumil, kes lennu juures olivad, on võimalus etenduse põrandal ennast näha. Seda sündmust peetaksegi Eesti filmi sünniks.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. 

Print Friendly, PDF & Email