Muinsuskaitse selts kutsub sünnipäevapeole

Täna pärastlõunal tähistab Saaremaa muinsuskaitse selts piduliku ettekandekoosolekuga Kuressaare linnuse roosas saalis seltsi 25. sünnipäeva. Seltsi asutamiskoosolek toimus 29. augustil 1987. aastal.

“Kutsume kella neljaks linnuse roosasse saali kõiki vanu ja uusi muinsuskaitsehuvilisi. Pakume kohvi ja kooki ning räägime olnust, kavandades ka tulevikusihte,” ütles seltsi esimees Tõnu Veldre.

Veldre sõnul on muinsuskaitse selts oma olemuselt veerandsaja aastaga palju muutunud. Eelmise sajandi kaheksakümnendate aastate lõpus oli muinsuskaitse selts üks väheseid mittetulundusühinguid Eestis. Nüüdisajal on MTÜ-sid väga palju.
Veldre tõdes, et kahekümne viie aasta eest andis muinsuskaitse selts inimestele võimaluse koonduda ühe mütsi alla legaalseks võitluseks kehtiva korra vastu.

Raamatut Eesti muinsuskaitse seltsi veerandsaja aastasest tegevusest, kus on ära toodud ka saarlaste ettevõtmised, esitletakse tänavu detsembris.
Saaremaa muinsuskaitse seltsil on 22 liiget. Praegu tegeleb selts peamiselt muinsuskaitsealase teavitustööga ja heakorratalgute korraldamisega. Tänavustest muinsuskaitseteemalistest üritustest rääkides meenutas Tõnu Veldre kevadist talgupäeva Stebeli komandopunkti juures.
“Muinastulede öö Sõrve sääre tipus läks korda. Ees ootab sõjaajaloo konverents Zerel 95, mis toimub Sõrve turismitalus 8. septembril. Seal on kõneaineks I maailmasõja aegsed rannakaitsekindlustused Sõrve poolsaarel, Saaremaal tervikuna ja mujal Eestis,” teavitas Tõnu Veldre.

Saaremaa muinsuskaitse seltsi initsiatiivil rajatud Sääre ajalootoast sai kolm aastat tagasi Sõrve militaarmuuseum, mis iga aastaga huviliste hulgas populaarsust kogub. Sel nädalal deponeerib Saaremaa muuseum Sõrve militaar-muuseumile Mõntu sadama süvendamisel välja tulnud militaarsed leiud.

Kuigi Sõrve metsadest on aastakümnetega leitud hulgaliselt lõhkekehi, on inimsäilmeid harva päevavalgele tulnud. Hiljaaegu leiti aga Viieristi metsast kolme langenud punaväelase säilmed. Need maetakse Vananõmme vennaskalmule 13. oktoobril. “Luustike ümber oli ka hästi palju lõhkekehi – kuus granaati ja kotitäis padruneid. Need andsime demineerijatele üle,” sõnas Veldre.

Print Friendly, PDF & Email