Muinastulede öölt unistuste maale ja sealt Pangale tagasi…

Muinastulede öölt unistuste  maale ja sealt Pangale tagasi...

KOOS ON SOOJEM: Suure lõkke äärde kogunesid nii mõnedki muinastulede ööd õhemas jopes nautima tulnud inimesed. Foto: Sander Ilvest

Natuke pilvine taevas, loojuv suvelõpupäike ja ligi kolmsada inimest Panga pangal ootamas muinastulede ööd.

Perekonnad, sõbrad, tuttavad – kõik külg külje kõrval seismas, pilgud merele suunatud. Fotokaamerad maha unustanud inimesed ilmselt kahetsevad – loojang on tõesti võrratu.

Paarkümmend meetrit eemal püstitatud telkidest kostavad esimesed lood. Kell on juba sealmaal, et autode arv parklas on kahekordistunud ning kätte on jõudnud aeg unistuste maalt tagasi pangale lennata ja minna rahvamasside hulka uudistama.

“See on nagu aasta teine jaanipäev,” leiab Kuressaarest kolme hea sõbraga muinastulesid nautima tulnud Grete Kesküla.
“Eks ikka muinastuli, see vana saare värk, mida juba tillukesena süütamas käisin, kutsub ikka tagasi mõnu tundma,” sõnab Sander Tiit, kelle jaoks on muinastulede ööst saanud iga-aastane traditsioon, mida ta ka tulevikus järgida püüab.

Ent päike on loojunud ja poolkuu ainus valgusallikas taevas. Tantsuhuviliste rõõmuks on laval esinemas Laur Teär.
Paar lugu esinejate telgist ning pangaserval ongi juba kohal oma tuhatkond inimest. Osa neist tõrvikute, küünalde, hiina laternate ja muude tulukestega, teised tantsukingade ja õllepurkidega. Nii mõnigi tahaks aga hoopis rahus ja vaikuses muinastulesid nautida.

“Mul juhtus parasjagu tõrvik olema ja nii ma appi tõttasingi,” selgitab esimese muinastule süüdanud Andres Herkel, kes tuli üritusele koos perega. Nendegi jaoks on see augustikuu öö igal aastal andnud põhjust perega koos midagi vahvat ette võtta.
Ent suur muinastuli oleks jäänudki süütamata, kui abikätt ja süütevedelikku poleks ulatanud Allan Pulk. Kui temalt abi palutakse, on Allan kohe nõus – headus pole maailmast veel kadunud.

Nüüd põlevad nii lõke kui ka palgid, nii tõrvikud kui ka küünlad.
Oleks veel soe talvejope ja haudvaikus, võiks unistuste maale tagasi lennata. Järgmisel aastal tuleb olla targem.

Print Friendly, PDF & Email