“Intelligentide raamatukogu” pidas sünnipäeva

TÄNUVÄÄRT ABIMEES: Helle Kesküla on võtnud ühes käru, et külaliste träni ja kaks maitsvat kringlit raamatukokku toimetada. Foto: Maire Sillavee

TÄNUVÄÄRT ABIMEES: Helle Kesküla on võtnud ühes käru, et külaliste träni ja kaks maitsvat kringlit raamatukokku toimetada. Foto: Maire Sillavee

Kui paat Abruka sadamasse – nii nimetavad abruklased hellitavalt paatide sildumiskohta – jõuab, hõikab keegi paadist: “Helle, kas raamatukogu on lahti?” “Lahti-lahti, tulge aga maale!” kostab vastuseks.

Vastajaks on Abruka raamatukogu juhataja Helle Kesküla, kes on meile – raamatukogu 84. sünnipäevaks esinema tulnuile ja muule rahvale – käruga (!) vastu tulnud. Selleks, et Saaremaa poolt külakosti tooma tulnud Salme vallateatri etenduseks “Kalimera” vajalik träni ja kaks suurt kringlit peale võtta ja raamatukokku viia.
Käru on Helle jaoks tõesti väga tähtis “tegelane”, sest ikka tuleb sadamast midagi viia-tuua. Näiteks raamatuid. Ja loomulikult ka turistide pampe.

Abruka raamatukogu on ajast aega olnud küla keskus. Nüüd jagub maja esimesel korrusel ruumi ka infopunktile ja teisel korrusel on majutustoad. Kõiki vägesid hoones juhatabki Helle Kesküla.
Raamatukogu ise sisaldab praeguse seisuga 3593 ühikut ehk raamatut. Eriliselt uhke on perenaine riiuli üle, mis kannab silti “Abruka ja Vahase küla kirjamehed ja -naised”.

“Abrukal elab ju nii palju kirjutavaid inimesi!” ütleb Helle Kesküla rõõmsalt.
Aasta läbi elab saarel 15 inimest, elanikke on sisse kirjutatud 34.
Raamatukogus on lugejaid aga 72. Need on need suvelugejad, märgib Helle. “Eelmisel aastal oli 65 lugejat ja näete, aastaga on neid saare kohta ikka päris palju juurde tulnud!”

Loetakse kõige rohkem suvel, teab Helle.
“Talve poole on meil vaikelu, siis teen paberitööd ja kõiki neid töid, mis kiirete asjatoimetuste tõttu suvel tegemata jäänud,” räägib Helle.
Kuid ega siis keegi sel ajal raamatutest puudust tundma pea. “Raamatukogu on ikka avatud ka,” sõnab Helle.
Helle räägib sedagi, et Abrukat võiks nimetada intelligentide saareks, sest näiteks Kroonika või Naised või mõni muu seltskonnaajakiri siin ei käi.

“Lihtsalt pole lugejaid ja kui pole lugejaid, pole mõtet ka tellida,” selgitab Helle.
Ajakirjadest käivad saarel Maakodu, Kodutohter, Loomingu Raamatukogu, Eesti Naine, Eesti Loodus, Loodusesõber, Kodukiri, Nukits, Teater. Muusika. Kino ja Tuna. Ajalehtedest jagub lugejaid kolmele: Saarte Hääl, Terviseleht ja Maaleht.
Kirjandusteostest on Abruka raamatukogus hitiks Vahur Kersna “7×7”. Selle raamatu puhul peab laenutustähtaegadest rangelt kinni pidama, nagu ka Andrei Hvostovi “Sillamäe passiooni” puhul. Lapsed laenutavad Abruka raamatukogust kõige enam Andrus Kiviräha “Limpa ja mereröövlid”.

Kui etendus vaadatud, on aeg nautida ülimaitsvat sünnipäevakringlit ja vaadata Peeter Kase filme Abruka saarest.

Piret-Päiv Rist

Print Friendly, PDF & Email