Kehvad suveilmad hoiavad turiste linnas

EDUKAS SUVI: Pritsumaja juhataja Annika Lii (paremal) on täheldanud vene turistide osakaalu suurenemist. Fotol on ka vanembaaridaam Karin Kurg ja klient Olga Tjulina. Foto: Sander Ilvest

Tänavune vihmane suvi pole maal paiknevatele toitlustus- ja majutusasutustele hästi mõjunud – kehvad ilmad hoiavad turiste pigem linnas.

Saarte Hääl otsustas uurida, kuidas on eestimaised suveilmad Saaremaa toitlustus- ja majutusasutusi mõjutanud, ning püstitas hüpoteesi, et halb ilm tähendab väiksemat külastatavust. Selgus, et kehv ilm turiste Saaremaalt minema küll ei peleta, kuid hoiab neid maapiirkondade asemel hoopis linnas.

“Kui on ilus ilm, siis paneb see rahva tihti mööda Saaremaad rändama, ent vihmaga jäädakse pigem linna. Seetõttu kohvikud ehk isegi võidavad külma suve korral,” arvas õues söömise võimalusega kohvikuid Classic, Veski ja restorani Arensburg esindav Terje Nepper.
Tema sõnul on inimesed ilusa ilmaga pigem rannas ja seetõttu kesklinnast kadunud. Selle võrra on päevane müük väiksem ning võib järeldada, et väga palav ilm ei ole restoranidele-kohvikutele alati hea.

Väliterrassiga Kodulinna lokaali juhataja Aare Tammesoo sõnul võivad ka nemad oma suvise teenistusega rahule jääda. Tema arvates mõjutab kehv suvi pigem majutusasutusi kui toitlustuskohti.
“Kui ilm on halb, siis inimene väljas tõesti ei istu. Samas käib siin üksjagu saarlasi, sest suve läbi on meil päevatoidud menüüs olnud ning paljud seda võimalust ka kasutavad,” rääkis Tammesoo.

Maal ei saa kliente niisama oodata

Linnast väljas asuvaid toitlustus- ja majutusasutusi on Eestimaa suvi mõjutanud küll. Kehvade ilmade tõttu on kannatanud nii Liival asuv Muhu kalakohvik kui ka Sõrve säärel tegutsev Sõrve turismitalu.
“Kehv ilm mõjutab meid küll, sest teeninduspindadest on kaks kolmandikku õues ja üks kolmandik sees. Vihmase ilmaga on ette tulnud olukordi, kus sees on kõik lauad hõivatud ja nii mõnigi inimene on seetõttu pidanud vaba kohta leidmata lahkuma,” tunnistas Muhu kalakohviku omanik Kristjan Prii.

Tema sõnul ei aita isegi see, et Kuivastu sadamast Kuressaare poole suundudes peab Liivalt läbi sõitma. “Kui ilm on kehv ja seetõttu tuju ka kehv, siis keegi ei mõtlegi siin peatumise peale.”
Sõrve turismitalu omanik Jüri Mitt kinnitas, et on olnud paremaid suvesid ja kuldajad olid siis, kui Mõntu–Ventspilsi laevaliin veel töötas. Samuti pole sel aastal Sõrve jõudnud suurte firmade suvepäevi, mida turismitalus tavaliselt aastas ikka viis-kuus tükki toimunud on.

Linnast kaugel asudes plaanitakse seetõttu tulevikus klientide meelitamiseks teistsuguseid meetmeid. “Eks me lõpuks lähme selle peale, et me ei oota tee pealt kliente, endal murumüts peas ja kikilips ees, vaid tuleb kasutada reisibüroosid ja teisi vahendajaid,” märkis Mitt.

Kultuuriürituste rohkus meelitab

Kuressaare linnas turismiga tegelevad ettevõtted oma lähenemist aga muuta ei kavatse. Üldiselt on nii toitlustus- kui ka majutuskohtadel välja kujunenud kindel klientuur. Ühisnimetajaks võib olla nii rahvus kui ka huvi teatud liiki kultuuriürituste vastu.
Näiteks on Arensburgi hotellis juuni ja augusti külastatavus eelmise aasta omast isegi suurem olnud. Terje Nepperi arvates on sellele suuresti kaasa aidanud kultuuriürituste rohkus kogu Saaremaal, sest ega siia ainuüksi ilusa hotelli pärast ikka ei tulda.

Kui rääkida rahvustest, siis käib Arensburgis kõige enam eestlasi ja soomlasi ning sakslasi. Pritsumaja juhataja Annika Lii on aga täheldanud vene turistide osakaalu suurenemist. Ta tõdes, et välismaalasi on sel aastal üleüldse rohkem olnud kui varem. “Üritusi on olnud hästi palju ja sellega seoses on ka mandriinimesi liikunud – ega saarlane ise nii palju väljas ei käi.”

Print Friendly, PDF & Email