Erich Honecker – 100: Kommunisti tõus ja langus (1)

SUUDLEVAD: Lisaks Berliini müüri rajamisele on Erich Honecker (parempoolne suudleja) ajalukku jäänud tänu prantslase Régis Bossu 1979. aastal tehtud fotole ”Vennalik suudlus” (pr k baiser fraternel; sks k Bruderkuß).
Fotol musitab sakslane kirglikult oma kaitsjat, Nõukogude Liidu liidrit Leonid Brežnevit. Vene kunstnik Dmitri Vrubel on selle foto jäädvustanud Berliini müüri varemetele ja varustanud allkirjaga: ”Mu jumal, aita mul kesk seda surmavat armastust ellu jääda.” Foto: internet

Täna, 25. augustil möödub täpselt 100 aastat kommunistliku Ida-Saksamaa (ametliku nimega Saksa Demokraatlik Vabariik ehk DDR) viimase liidri Erich Honeckeri sünnist. Võib oletada, et seda sündmust tähistavad vähesed, kõigest hoolimata tasub seda aga meeles pidada.

Erich Honecker oli 18 aastat Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei (lüh SSÜP, nii nimetati Ida-Saksamaal kommunistlikku parteid) eesotsas. Ta sündis Saksamaa lääneosas, Saarimaal (mitte segi ajada Saaremaaga) kaevuri perekonnas. Juba 18-aastaselt liitus ta kommunistidega. Järgnesid õpingud Moskvas Kominterni koolis. Pärast kodumaale naasmist sai tast Saarimaa noorte kommunistide juht. Peagi aga tuli Saksamaal võimule Adolf Hitler.

Ustav seltsimees

Ehkki Ida-Saksamaa ametlik propaganda on hiljem Honeckeri kangelaslikku võitlust natside vastu kirjeldanud väga paatoslikult, ei ole ta erilisi kangelastegusid sooritanud. Seda kinnitab üks fakt. Kui Honecker 1937. aastal kommunistliku tegevuse eest arreteeriti, määras Natsi-Saksamaa kohus talle karistuseks kõigest 10 aastat vangistust. Neil karmidel aastatel oli see äärmiselt kerge karistus, sest tavaliselt mõisteti kommunistid kohe surma või läkitati koonduslaagrisse. Kohe kui natsirežiim 1945. aastal kokku varises, tuli Honecker vangist välja ja temast sai noorsoo juht Ida-Saksamaal, mis jäi Nõukogude okupatsiooni alla.

Honeckeri biograafide sõnul pole ta erilist haridust saanudki. Lisaks olevat ta olnud kidakeelne ja rääkinud kohutavas provintsimurdes. Kõik see ei takistanud aga tema tõusu poliitikas.
Erich Honeckeri karjääri saladus peitus eelkõige selles, et ta oli parteile alati ustav ega kahelnud kunagi partei n-ö pealiini õigsuses. (Seda käitumismalli järgivad paljud poliitikud tänaseni). Nii saigi temast peagi SSÜP sekretär ja veidi hiljem ka partei juhtorgani poliitbüroo liige. Kuid 1960. a alguses sooritas Honecker teo, millega ta on ajalukku jäänud – just tema initsiatiivil algas kurikuulsa Berliini müüri rajamine.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email