Arvi Salu saagimismasin lõikab puid nagu seepi

TAGAVERE KÜLA LEIUTAJA: “Kui tuleb välja, siis tuleb. Kui ei tule, pole ka kaotatud midagi,” ütleb Arvi Salu enda kokku monteeritud puusaagimismasina kohta. Foto: Ivika Laanet

Orissaare vallas Tagavere külas elav Arvi Salu meisterdas endale möödunud talve jooksul vanarauast nii küttepuude saagimismasina, transportööri kui ka palgisaagija.

“Uskumatu, aga toimib! Nii kui nalja,” õhkab muhe ja naerusuine külamees, ise samal ajal ligi pool tonni kaaluvat rauast masinat sõbralikult patsutades. Paarkümmend aastat auto- ja bussirooli keeranud, kuid nüüd pensionipõlve pidav nutikas meistrimees muheleb, et saag võtab nii hästi, nagu lõikaks seepi. Kunagise veneaegse GAZi raamile monteeris Arvi Salu külge tagasilla, millele on kinnitatud vana autovelg. Sellele on sisse lõigatud hambad, mis purustavad paraja pikkusega puu.

“Ainult anna kätte ja muudkui läheb,” on mees tulemusega rahul. “Ma veel mõtlesin, et kui saaks reguleerida puu pikkust, et kõik jupid tuleksid täpselt ühepikkused. Aga eks need kõik mahuvad ühtemoodi keskküttekatlasse,” naerab kuldsete kätega nokitseja. Alguses kinnitas ta sae juurde puuladva lõhkilöömiseks ka kirve, aga kuna see võttis sae kangesti hüppama, tuli kirves maha võtta.

Edasi loe laupäevasest Saarte Häälest. Telli leht siit.

Print Friendly, PDF & Email