Toiduabi: hulk aega kapist võtta! (galerii!) (13)

SUUR SABA: Inimesed pidid toiduabi järjekorras seisma kaugelt kauem kui tund-poolteist. Foto: Egon Ligi

Uhke õlgkaabuga Eisbert, kes ütleb end olevat vana laevamehe, seisab samuti truisti toiduabi järjekorras. On juba pool tundi seisnud ja kinnitab: “Äi ma’p lähe siit ennem kuskile, kut olen oma portsu kätte saand.”

Inimesed järjekorras on pelglikud. Ei, ei, mitte mingil juhul ei taha pildile! Ja kui siis mõni kogemata sõna sekka ütleb, siis järgneb kohe: nime lehte panna ei tohi! Justkui oleks Euroopa abi üks suur häbiasi.
Nii ütleb ka hallipäine proua, kes asub pudeleid ja pakke kärust maha tõstma. “Te kirjutate ja pärast kõik loevad. Ei mina taha!” Ja pöörab selja.

End lihtsalt Matiks nimetav mees on pisut jutukam. Ütleb, et toiduabi jagamisest sai teada ajalehekuulutuse kaudu.
“See, et nii palju rahvast kohale tuli, oli küll üllatus,” tunnistab Mati, kes kraami kättesaamiseks seisis sabas tunni ja veerandi teisestki. “Kui möödunud aastal Ringteel toiduabi jagati, läks seal üsna kiiresti. Õli siis ei olnud, aga muidu olid samad asjad – jahu ja makaronid ja kaerahelbed.”

Mati arvab, et nendest helvestest, mis seekord anti, saab putru keeta vist üsna mitu aastat. Ja et ühe inimese jaoks on seda toidukraami küllalt, jääb ülegi – ka sugulastele-tuttavatele jagamiseks.
Toidupakke valmis sättiv Angela Olesk Kuressaare linnavalitsuse sotsiaalosakonnast tõdeb, et nii palju tasuta toidukraami nõudlejaid ta varasematest aastatest küll ei mäleta. “Uksed tehti lahti kell üheksa ja juba enne kaheksat oli pikk saba ukse taga,” lausub ta.

“Sellist inimmassi tõesti ei mäleta,” kinnitab ka kaks linnavalitsuse ametnikku, sotsiaalhoolekande spetsialist Reelika Murd ja sotsiaalnõunik Piret Tenno, kes kohaletulnute dokumente kontrollivad ja nimed suurde kladesse kenasti üles tähendavad.
Naiste andmeil on nelja päevaga toiduabi kätte saanud üle üheksasaja kures-saarlase, nende seas poolsada koduhooldusel olevat linlast.

“Täna on käinud juba üle 230 inimese,” teatab Reelika Murd. Vanaduspensionäridel on vist hirm, et jäävad ilma, seepärast püüavadki esimese satsiga ära käia, arvavad naised.
Ja mis juhtus ajakirjanikuga, kes oma pensionipileti ka uhkelt letti lõi? Tutkit! Ilma jäi! Sest see abi on mõeldud madala sissetulekuga ja toimetulekuraskustega peredele, üksi elavatele pensionäridele ja töövõimetuspensionäridele.
Abijagajad on kindlad, et meie inimesed on ausad. “Kui nad siia tulevad, siis usume, et neil tõesti abi vaja on. Kontrollida me seda ei jõua.”

Abi jagatakse Kuressaares veel kolm päeva.

Aili Kokk, Monika Puutsa

Print Friendly, PDF & Email