Ajakaja: Meie aja lapsed

Eesti Vabariik on saanud just nii vanaks, et üks põlvkond lapsi, kes on sündinud koos meie uue ajaga, on saanud täiskasvanuks. Uus põlvkond, kes asub tegutsema ja Eesti asja ajama nüüd.

Need on lapsed, kellel võib küll olla Nõukogude Liidus välja antud sünnitunnistus, kuid kes sisuliselt ei tea enam midagi sellest mineviku riigist. Aeg on hakanud matma kogemusi, mälestusi ja meenutusi. Kui nendele lastele rääkida sellest, kuidas neid kunagi poodi kaasa võeti, et saaks 200 grammi asemel 400 grammi vorsti osta, või et tualettpaberi saamiseks pidi pool päeva järjekorras seisma või et kingapoes polnudki alati selliseid kingi, mida jalga sünniks panna, siis vaatavad need lapsed sulle äraoleval pilgul otsa, nagu sa räägiksid neile muinasjuttu. Isegi kui nad olid teiega sel ajal kaasas, siis ei mäleta nad sellest enam midagi. Neil on uus aeg. Neil on oma aeg. Eesti Vabariigi uus, päris oma generatsioon on jõudnud aktiivse tegutsemise ikka.
Mille poolest on need lapsed teistsugused?

Need lapsed on avalama silmavaatega, kui meie kunagi julgesime olla. Need lapsed on oluliselt rahvusvahelisema kogemusega, kui meie kunagi selles vanuses julgesime unistadagi. Need lapsed on oluliselt julgemad, isekamad, enesekindlamad. Neid ei saa sundida alanduma ja ohverdama end tõsise sisulise motivatsioonita, sest nad on kasvanud väärikaks. Nad on ratsionaalsemad, ehk ka oluliselt materiaalsemad meist samas vanuses. Nad on suuremad võitlejad, sest nende aeg on kiirem, mõneti ebakindlam ja ehk ka karmim. Tasuta juustu pakutakse täna ju vaid hiirelõksus.

Kuid ometi tundub mulle, et see on õnnelik generatsioon, pragmaatilisem, avatum ja jõulisem. Selline generatsioon, kellele julgeksin küll meie Eestimaa pärandada. Selline põlvkond, kelle kätte julgeks anda vastutuse vabaduse eest ning kohustuse hoida ja kaitsta kodu, kodumaad ja ka maailma.
Minu õnn õpetaja ja emana on, et mul on palju tuttavaid meie aja lapsi. Tean, et suurest osast neist ongi saanud hoopis maailmakodanikud. Seda enam on neis aga, tänu laiemale silmaringile, patriotismi ja lojaalsust kodule, meie Eesti kodule. Polegi nii halb perspektiiv Eesti tulevikku silmas pidades.

Print Friendly, PDF & Email