Mida arvata mosaiikvaldade tekkest? (2)

Eilses lehes küsisime Saare maakonna omavalitsusjuhtidelt, mida nad arvavad regionaalminister Siim Kiisleri seaduseelnõust, mis võimaldaks seaduseks saamisel liituda ühe maakonna piires ka neil omavalitsustel, millel ei ole ühist piiri.
Täna jätkame omavalitsusjuhtide vastuste avaldamist.


Aarne Põlluäär, Orissaare vallavanem
Arvan, et tänane omavalitsuslik korraldus on tavakodaniku jaoks juba piisavalt keeruline, milleks seda veel keerulisemaks teha? Mis peaks olema mosaiikvalla mõte? Kas igal juhul kellegagi ühinemine või teenuste parendamine ja kättesaadavamaks muutmine? Igasugu arutelud sellel teemal on täna ennatlikud, kuniks ei ole piisava põhjendatusega välja toodud, miks on valdade liitumine kasulik ja mis kasu saab sellest tavakodanik. Lihtsalt seda teemat kedrata on mõttetu ja ei vii kusagile.
Küll näen teatud kasutegureid väikeste naabrite ühinemises.

Margus Mägi, Kaarma vallavanem
Ega ma väga palju sellest ettepanekust lugenud ei ole, aga kui selline võimalus on antud – miks mitte. Ega siis nii ei pea ühinema, aga kui mõned omavalitsused soovivad teha mosaiikomavalitsust, siis miks peaks neid takistama? Saan aru, et see on mõeldud ikkagi ainult tõuke andmiseks – lõpptulemus peaks siiski olema ühes ringpiiris omavalitsus.

Jüri Saar, Pihtla vallavanem
Õnneks ei ole lugenud ja ei saa aru, mis on eesmärk. Kohe mingit põhjust ei leia, miks peaksid ühinema näiteks Pihtla ja Torgu vald.

Raimu Aardam, Kihelkonna vallavanem, Saaremaa omavalitsuste liidu esimees
Pisut vaieldav, see on nagu abielu, kus keegi kolmas on vahel.

Aare Martinson, Valjala vallavanem
Regionaalministri ettepanek puudutab ilmselt väikest osa omavalitsusi, kus on tekkinud olukord, mida selline seadusetäiendus lahendada aitaks. Iga seadusesäte, kui see elu korraldamist omavalitsustes hõlbustab, on teretulnud. Küll aga pole suuremal osal valdadel selle seadusemuudatusega midagi ette võtta. Raske on ette kujutada igapäevast asjaajamist üle teise valla territooriumi. See tooks kindlasti kaasa rohkem probleeme, kui neid lahendaks.

Print Friendly, PDF & Email