Mees raiub Pöide kiriku üksipäini võsast välja

HETK PUHKUST: Gerri Grünberg loodab kiriku ümbruse võsast ja üleliigsetest puudest võimalikult kiiresti puhastada, et tuul suur hoonet kuivatama pääseks. Foto: Peeter Kukk

Pöide kiriku juures käivad tõsised ettevalmistustööd katuse vahetamiseks ning lisaks fassaadi, võlvide ja interjööri uuringutele võetakse kiriku ümbert maha ka hoone seisundit kahjustavad puud ja võsa.

Tõsise võsaraiumise on ette võtnud Pöide valla Veere küla elanik, Pöide Maarja kiriku sihtasutuse juhatuse liige Gerri Grünberg. Juulikuust loobus ta töötamisest Pöide valla planeerimis- ja arendusspetsialistina ning sisustab oma päevi nüüd ühiskondlikult kasuliku tööga.

Võsa põhjustab vetikate vohamist

Gerri Grünbergi sõnul on ilus vaade vaid üks põhjustest, miks ta seda teeb. “Teine põhjus on see, et restauraator Eva Möldri hinnangul on just see mets üks oluline põhjus, miks kirikus selline vetikas ja seen mühavad,” ütles Grünberg.
Tihe mets ja võsa takistavad lihtsalt tuule liikumist ja see on kirikule kahjulik. Samas oli Pöide kiriku ümbrus Grünbergi sõnul sada aastat tagasi täiesti lage.

“Tahan siiski mõned ilusamad puud kasvama jätta,” sõnas ta, lisades, et kui võsa maha saab, siis tuleb siia edaspidi ka hooldus organiseerida ning appi on lubanud tulla üks noormees, kel plaan siinkandis lambaid pidama hakata.
Eelmisel nädalal käis Pöide kirikut vaatamas ka muinsuskaitseameti delegatsioon, kes kiriku ümbruse puhastamise igati heaks kiitis.

Sai riidlemise asemel hoopis kiita

“Mõtlesin, et saan riielda, aga sain kiita hoopis,” rõõmustas Grünberg.
Muinsuskaitseameti spetsialistid tunnistasid koguni, et olid juba arutanud, et kogudusele tuleks puude sisse kasvanud kiriku pärast ettekirjutus teha, sest kiriku ümbrus tuleb võsast ikka puhas hoida.
“Jõudsime ette ja sain sooja aplausi osaliseks,” märkis Grünberg.

Puude mahavõtmisel on veel kolmaski põhjus – uuringute käigus tehakse maasse ka paar auku, et selgitada, kus täpselt on kunagise ordulinnuse varemed. “Ordulinnusega seonduv on tegelikult suur saladus,” ütles Grünberg, lisades, et pole veel teada täpseid piirjooni, kuid teatakse, et linnus on olemas. Uurimistööd võetakse ette lootusega, et ehk on Jüriöö ülestõusu ajal lammutatud linnuse keldriosad veel säilinud.
Praegu toimuvad Pöide kirikus fassaadi- ja interjööriviimistluse ning võlvide uuringud, mida teeb Rändmeister OÜ Juhan Kilumetsa juhtimisel.

 

PÖIDE KIRIK

• Oletatakse, et Pöide kiriku esmane variant valmis 1230. aastatel. Sellest ehitusperioodist on säilinud vaid osa praeguse kiriku külgseinte alumisest poolest.
• Praegune kirik ehitati umbes 14. sajandi keskpaiku, 1343. aastal saarlaste poolt hävitatud Pöide ordulinnuse varemetele.
• Kiriku torn ehitati juurde ilmselt 15. sajandil. Kirik on mitu korda tulekahjus kannatada saanud, viimati pärast pikselöögist süttimist 1940. aastal, mil hävisid tornikiiver ja puitvahelaed.
• Pärast Muhu kiriku konserveerimistöid 1958. aastal alustati katuse- ja konserveerimistöid ka Pöide kirikus. Tööd lõpetati 1961. aastal.

Allikas: Vikipeedia

Print Friendly, PDF & Email