Loomatoetuste hilisem väljamaksmine riivab ka viljakasvatajaid

PRIA otsus maksta loomakasvatuse otsetoetused sel aastal juuni asemel välja detsembris on vähendanud piimatootjate võimekust maksta talunikele söödavilja eest.

“Tänavusele suvele pani priske tünga see, et loomatoetuste väljamaksmine lükati jaanipäevalt detsembrisse. Kõigil on raske, raha on vähe,” ütles Valjala valla viljakasvataja Jaan Sink.
“Minult on tellitud koormaid vilja ja palutakse seda hoida, aga ostma ei ole võimalik tulla, sest raha ei ole,” selgitas Sink, kelle andmetel on mõni piimatootja söödavarumiseks ka laenu võtnud.

Saaremaa suuremate piimatootjate hulka kuuluva Kärla PÜ juht Ülar Tänak möönis, et otsetoetuste tavapärasest hilisema väljamaksmisega kaasnevad kindlasti tüsistused, mis hakkavad avalduma praegu. “Kui sul ikka suur osa sissetulekust jäetakse suvel välja maksmata, siis teeb see kõigil olukorra keeruliseks,” märkis ta.
Kärla PÜ on siinsetest piimatootjatest kohalikule viljakasvatajale kõige olulisem koostööpartner, kes ostab kogu oma söödaviljavaru, 1700 tonni teravilja, Saaremaa põllumeestelt. Kui tavaliselt on Kärla PÜ kogu vajamineva teravilja kohe sügisel välja ostnud, siis sel aastal lepiti teraviljakasvatajatega kokku, et osa raha saavad nad kätte detsembris.

Ülar Tänaku sõnul väärivad Saarema viljakasvatajad tänusõnu, sest miski ei takista neid oma vilja mandri kokkuostjatele müümast, kuid mitte keegi neist pole Kärla ühistust ära pööranud. “Eks see ole ka nii, et korra on ühel keeruline aeg ja siis jälle teistel, selles mõttes on hea tõdeda, et hoitakse kokku ja püütakse ühiselt asjaga hakkama saada,” tunnustas Tänak.
Valjala POÜ juht Lilia Eensaar nentis, et pole mingit kahtlust, et ka neil oleks otsetoetustega rahaliselt hulga kergem.
“Toetused olid suvisel söödavarumisel toeks, aga nüüd tekivad kõigil mingisugused võlad,” tõdes Eensaar. Teravilja kasvatab Valjala POÜ ise, kuid toetusraha oleks suureks abiks jõusööda ja paljude muude igapäeva majandamiseks vajalike asjade ostmisel. “Oleks vaja käibevahendeid ja vaja oleks teha ka väiksemaid investeeringuid, aga neid teha ei saa.”

Eensaare sõnul on rahalises kitsikuses toimetamiseks igaühel oma tarkus. “Seda ma ei ütle, et ma võlgu ei ole, olen küll, aga mul on omad kokkulepped, aga eks peab proovima ära elada.”
Kaarma valla viljakasvataja Aivar Lember ütles, et temagi saab kohalikult piimatootjalt poole viljarahast kätte kohe pärast saagi müümist ja teise poole detsembris. Lember müüb kaks kolmandikku oma saagist piimatootjatele, ülejäänud läheb tasaarvelduse korras tarvikute maaletoojatele.

“Kevadkülvi laen ja liisingud tuleb maksta järgmise aasta algul, seega pole mul siin suurt probleemi. Pigem on probleem sügiskülviga: mida külvata, palju külvata ja mille eest külvata,” rääkis Lember. Kuna sügiskülvi maht on kevadkülviga võrreldes palju väiksem, siis usub Kaarma valla viljakasvataja, et sügisel vilja eest laekuva raha eest õnnestub vajalikud külvitööd siiski ära teha.

Varasematel aastatel on PRIA loomakasvatuse otsetoetused välja maksnud valdavalt juunis ja pindalapõhised detsembris. Seni oli täiendavate loomatoetuste hiliseim maksetähtaeg määruses 30. september. Sel aastal jõuavad kõik otsetoetuste maksed PRIA klientideni detsembris.

Print Friendly, PDF & Email