Kalle Kuusk annab juhtimise peretütre kätte

PAI ENNEKÕIKE: Annika Kuusk teab, et loom vajab peremehe hoolitsust ja tähelepanu. Foto: Peeter Kukk

Saaremaa üks tuntumaid lihaveisekasvatajaid Kalle Kuusk usaldas talu edasiviimise pere keskmisele tütrele Annikale, kes parvlaeval töötamise kõrvalt end järjest enam talu tegemistele pühendab.

Esmaspäeval parvlaeval Saaremaa kahenädalase vahetuse lõpetanud toitlustusjuht Annika Kuusk ütles, et talu ülevõtmine on kindlasti on ka üksjagu hirmutav ülesanne, sest selle majandamine nõuab palju tööd ja suurt vastutustunnet. “Kui mul on loomad, siis ma pean nende eest hoolt kandma, sest ise nad ei kasva. Pean neid vaatamas käima ja neile süüa andma, mis sest, et lihaloomade kohta arvatakse, et neid pole vaja toita, et need söövad ise,” rääkis Annika Kuusk, kes maatüdrukuna on omandanud nii mõnegi meeste pärusmaaks peetava oskuse. Nii oskab Annika traktoriga sõita ja künda ning põllult kive korjata. Silo ja heinapallide tegemisega jääb ta enda sõnul aga praegu veel hätta ning oskusi napib ka traktori remontimiseks.

Kalju talu perenaine ütles, et kuigi talu kirjutati tema nimele juba novembris, on ohjad siiani veel isa Kalle käes. Siiski kavatseb ta millalgi tulevikus parvlaevalt ära tulla ja talu juhtimise täielikult üle võtta. Sel aastal läheb Annika Kuusk töö kõrvalt Olustverre taime- ja loomakasvatust õppima. Põllumajandusliku hariduse olemasolu nõuab taluperenaiselt ka PRIA, sest ilma selleta talu toetust ei saa.

Juuli lõpus pälvis Orissaare vallas Tumala külas asuv Kalju talu Eesti parima talu konkursil lihaveisekasvatuse edendaja eriauhinna. Mahelihatootja Kalle Kuusk on olnud edukas nii lihaveisekarja aretamisel kui ka eurotoetuste kasutamisel oma majapidamise arendamiseks. Talu peab Kalle Kuusk 1990. aastast. 1996. aastal korda tehtud laut on ehitatud 1960. aastatel ja varemalt pidas pererahvas seal piimakarja. 2009. aastal lõpetati piimakarja pidamine ja mindi üle lihaveisekasvatusele. Nii lauda renoveerimiseks kui ka sõnnikuhoidla rajamiseks on kasutatud investeeringutoetusi. Lihakarjas on Limousini tõugu veised, praegu on loomi 100 ümber. Karjaaedade pikkus ulatub peremehe sõnul 8 km-ni. Aastas läheb müüki 20 lehmikut ja sama palju pulle. Nendest osa saadetakse Türki. Edaspidi on pererahval plaanis ehitada uus külmlaut.

Print Friendly, PDF & Email