Undvas korjati naftat ja turgutati reostuse läbi kannatanud linde

VABATAHTLIKUD: Nende ülesanne oli nafta kaldalt kokku koguda. Foto: Sander Ilvest

Hollandi lipu all Peterburist Riiga sõitnud laeva Tersus Mare madalikule sõidu tõttu lekkinud 20 tonni naftat jõudis Loode-Saaremaal asuvasse Undva randa. Seda küll õnneks mängult.

“See oli õnnelik õnnetus. Inimesi siin ei ela,” ütles Saarte Häälele Undvas toimunu kohta Annely Erm, kelle ülesanne oli olla teavitusgrupi liige. Päriselus prokuratuuri pressiesindajana kurikaelte kohta infot jagav Erm teavitas nüüd Undvas lehemehi, et asjalood on järgmised: laeval on mootoririke, tahetakse tulla Saaremaa külje alla varju, seiskunud mootoritega laev hakkab triivima ja neljapäeva õhtul satutakse madalikule. Laevast lekib 20 tonni raskenaftat, mis tuule suunda arvestades Saaremaa rannikule siiski ei jõua. Kuid nagu elus ikka, muudab tuul äkitselt suunda ning nafta hakkab liikuma selle koha poole Saaremaal, mida rallimehed näiteks “maailma lõpuks” kutsuvad. “Meeskond ohus ei ole,” lisas Erm.

Reostuse tõrjeks on koondatud keskkonnaametkonnad, päästjad, piirivalve, vabatahtlikud, kohalik omavalitsus.
Undva rannas toimetas tõepoolest hulgaliselt inimesi. Reidil tegutsesid piirivalvelaev Valve ja reostustõrjelaev Kati. Kaldal vedasid päästjad merre reostustõrjeks vajalikke poome, voolikuid jms. Käis vägev pumpamine ja isegi kivid pesti vastava harjaga puhtaks.

Kohal oli ka grupp vabatahtlikke, kes üleni valgesse riietatuina meenutasid pigem ulmefilmist pärit tegelasi. Nemad käisid kottidega mööda randa ning tõstsid sinna naftaga reostatud adrut ja liiva. Keegi kuskil päästis ka linde. Ermi sõnul on reostuse tõttu kannatada saanud pea 100 lindu. “Kõige rohkem on hahkasid,” märkis ta tõsisel ilmel. Juttu rääkida polnud aega kellelgi, kõigil oli midagi teha.
Kihelkonna vallavanem Raimu Aardam ütles, et omavalitsuse ülesanne on päästjatega igakülgset koostööd teha. “Pakkuda suppi ja putru ja öömaja,” võttis Aardam teema lühidalt kokku.

Reaalsusesse tulles märkis vallavanem, et mäng mänguks, ent kui selline asi juhtuks päriselt, oleks see katastroof. “See oleks suur jama,” kinnitas ta ja lisas, et kui silmas pidada seda tankerite hulka, mis Saaremaa külje alt läbi voorib, on õppus igati asjakohane. Vallavanem leidis õppuseala kõrvalt ka ühe lõpnud hülge, mis nüüd tuleb omavalitsusel kuhugi ära toimetada. Vahel kipuvadki reaalsus ja mäng segunema.

Annely Erm ütles Saarte Häälele pärast väikest ülevaadet, et tegelikult hakkas leht valest otsast pihta. Undva kordoni juures tegutses staap, kust kõike rannas toimuvat koordineeriti. Staap oli muide 100 protsenti teisaldatav. Staabihooneks oli igasugu tehnoloogiat täis topitud konteiner. Seinal ekraanid tuuleinfo ja merekaartidega jne.
Õppuse teavituspealik Evelin Trink ütles, et staap on kohale toodud mandrilt. Lisaks oli kordoni õuel veel hulgaliselt tehnikat ja muud vajalikku: reostusetõrjeks tarvilikud vahendid, telgid magamiseks, telgid lindude pesemiseks ning ka duširuumid ja tualetid.

Trink märkis, et Saaremaale tulek on praamiühenduse tõttu üsna keeruline. “Pärnust parimal juhul kolm ja pool tundi,” sõnas ta. Loodetavasti ei ole päästjatel taolise reaalse õnnetuse tõttu siia asja niipea.

Print Friendly, PDF & Email