Pulmade tippaeg meelitas saarele kümneid abiellujaid (6)

VÄRSKE ABIELUPAAR: Saaremaal abiellumise kasuks otsustasid tänavu ka muhulane Lauri ja saarlane Grete, kelle ühiseks perekonnanimeks sai Kolk. Foto: Egon Ligi

Juuli viimane ja augusti esimene nädalavahetus olid Saaremaal abielude registreerijate jaoks ääretult töised. Neil kahel nädalavahetusel abiellus 21 paari, mis on ühtlasi tänavune pulmarekord.

Saare maavalitsuse nõunik-perekonnaseisuametniku Avo Levisto sõnul on abiellujaid tänavu olnud tublisti rohkem kui mullu samal perioodil. Kui eelmisel aastal oli augusti esimese nädala seisuga Saare maavalitsuses sõlmitud 45 abielu, siis tänavu oli samaks ajaks sõlmitud juba 67 abielu. Neile lisanduvad veel kiriklikud abielud, mida perekonnaseisuametniku sõnul peaks olema 15 kandis ning neidki on Levisto sõnul paari võrra rohkem, kui läinud aastal.

See, et nüüd kahe nädalavahetuse peale juhtus rekordilised 21 abielusõlmimist, oli Avo Levisto sõnul mõneti ootuspärane, sest just juuli teine pool ja augusti algus ongi see nn pulmade tippaeg. “Seda püütakse ikka maksimaalselt ära kasutada,” teadis ta. Edasi peaks asi juba palju rahulikumaks muutuma.

Nüansina tõi Levisto välja, et suur hulk Saaremaal abiellujatest ei ole tegelikult inimesed, kes oleksid oma elu
Saaremaaga sidunud. “Mingil moel on nad Saaremaaga küll seotud, nende vanemad on nt siin, aga päris oluline osa siin abiellujatest ei ole ise meie maakonna elanikud, vaid nad on oma elu sidunud mandriga,” tõdes ta. Sellegipoolest annab praegune abiellujate hulk alust arvata, et aasta lõpuks peaks Saare maakonnas saama kokku tunduvalt suurema abielude arvu kui 2011. aastal, mil abielusid sõlmiti ca 80.

Abiellujate keskmine vanus on Saare maakonnas 30 eluaasta ümber. “Sellised inimesed, kes on natuke juba koos elanud ja tavaliselt on neil laps või lapsed juba olemas. See on selline üsna tavaline paar, aga muidugi on abiellujaid erinevaid,” tähendas ta.
Lahutuste hulk on maakonnas püsinud stabiilne. Mullu oli augusti alguseks Saare maakonnas oma abielu lahutanud 26 paari, tänavu samaks ajahetkeks oli oma abielule ametlikult lõpu teinud paare 23.

Avo Levisto sõnul oleks lahutajate hulk tõenäoliselt tunduvalt suurem, kui inimesed seda endale lubada saaksid, sest lahutamise vastu huvi tundjaid ja selle kohta küsijaid on tegelikult kõvasti. “Tahtjaid on rohkem, aga lahutamine on keeruline, tuleks veel kohtus käia, vahepeal ei tule teine osapool kohalegi, ja see maksab palju,” tõdes maavalitsuse nõunik. Keskeltläbi tuleb Saare maakonnas aasta peale 40 lahutust.

Print Friendly, PDF & Email