Uues hariduskeskuses saab õppida ka ratastoolilaps (3)

SILDID VAJA PAIKA KRUVIDA: Aado Haandi märkis, et praegu lõpetatakse viimaseid töid, mille hulka käivad mööbli paigaldamine ja elektritööd. “Aga õppevahendid on veel tulemata ja uksesildid on ka paika kruvimata,” sõnas ta. Foto: Sander Ilvest

Saaremaa ühisgümnaasiumi juures valminud keskkonnahariduskeskusest ei võida mitte ainult ühisgümnaasiumi õpilased, vaid ka kõigi teiste Saaremaa koolide õpilased, sealhulgas liikumispuudega lapsed.

“Nüüd on Kuressaares esimest korda olemas võimalus, et liikumispuudega laps saab käia üldhariduskoolis, seni säärane võimalus puudus,” ütles Saaremaa ühisgümnaasiumi haldusjuht Aado Haandi. See on lisaväärtus, mille SÜG on saanud koos keskkonnahariduskeskusega.

“Seal on lift, mis sõidab teise korruseni, teisel korrusel on meil algklassid. See tähendab, et nüüd võib mõni liikumispuudega laps kuni neljanda klassini meie majas vabalt õppida. Liikumispuudega õpilasi on meil ka praegu, aga kergema liikumispuudega, kes on seni trepi abiga hakkama saanud,” rääkis Haandi.
Samuti on keldrikorrusel nüüd olemas inva-WC.

“See maailm, kus me elame, vajabki seda laadi muutusi, seda laadi mõtteviisi,” rääkis Aado Haandi keskkonnahariduskeskuse kohta. “Mitte ainult loodusetundmises ei ole küsimus, vaid selles, kuidas me ümbritsevasse keskkonda suhtume – näiteks, mida me oma prügiga teeme ja kõik nuud sellised asjad.”
Keskkonnahariduskeskuse süda on tema sõnul labor, kus saab teha mitmesuguseid keemia, füüsika ja bioloogiaga seotud töid. “Kui siin tehakse praktilist tööd, siis kõrval on mõnus teoreetilise töö ruum,” selgitas Haandi ja näitas teisel korrusel asuvat koosolekuruumi, kus on umbes 12 kohta.

“See ei ole siin nii, et õpetaja istub siin ja peab traditsioonilist tundi. Ei, siin ongi selline sõpruskond ümber laua – nagu ümarlaud, ehkki laud ise on pigem ovaalne,” sõnas Haandi muiates.
Selles ruumis on hea õpilasi olümpiaadideks ette valmistada. Seni käis bioloogiaolümpiaadiks valmistumine Aado Haandi sõnul klassi tagaruumis, kus umbes 12 ruutmeetrile pidi mõnikord kümme inimest ära mahtuma.

Esimesel korrusel on suur saal, mida on võimalik vajaduse korral poolitada kaheks väiksemaks loenguruumiks. Keskuses on ka külmkapp, lukustatav garderoob, mitmed hoiuruumid, laua- ja sülearvutid, interaktiivne tahvel ja projektorid.
Ehitusfirma Primus PR pankroti tõttu keskuse ehitamine lühikeseks ajaks küll seiskus, kuid pärast uut hanget said tööd jätkuda. Uuel hankel osales OÜ Korberi, kes tegi SÜGile vastuvõetava pakkumuse. “Meie elasime Primuse pankroti suhteliselt valutult üle,” ütles Haandi. Projekt läks tema sõnul küll veidi kallimaks, kuid see summa ei olnud väga suur.

Haandi lubas, et keskus on kooliaasta alguseks valmis. Uuest õppeaastast hakkavad seal toimuma koolitused, loengud, laboritööd, tegutsema ringid, tehakse uurimistöid jne. Koolitunnid uues keskuses siiski toimuma ei hakka. Õppekavavälist tegevust pakub keskus aga nii oma kooli kui kõigi teiste Saaremaa koolide õpilastele.

Print Friendly, PDF & Email