Rahvapurjeka väljatöötamine on jõudmas ideekonkursini (6)

RAHVAPURJEKALE RUUMI JAGUB: Jaanis Prii sõnul on tuleva aasta sügiseks teada, milline Eesti rahvapurjekas olema saab. Foto: Sander Ilvest

Saaremaa merispordi selts (SMS) asus mullu välja töötama rahvapurjekat, mis oleks hea väljanägemisega, taskukohane ning meelitaks purjetamist harrastama rohkem inimesi.

Praeguseks on Eesti rahvapurjeka projektiga jõutud nii kaugele, et kohe-kohe kuulutatakse välja rahvusvaheline konkurss. “Rahvapurjekale saadi eelmisel aastal väike rahastamissüst, mis võimaldab läbi viia konkursi ja võitjale pakkuda võimalust, et tema disain läbib kõik vajalikud katsetused, mida on vaja, et seda purjekat tootma hakata,” rääkis Saarte Häälele rahvapurjeka projekti eestvedaja Jaanis Prii.

Tema sõnul alustati purjeka jaoks ideede kogumist mullustel Kuressaare merepäevadel ning aasta otsa on ka väikelaevaomanikud Kipperi foorumis oma ettepanekuid teinud.
“Kõike seda, mida rahvas arvab, püüame võimalikult palju arvesse võtta,” kinnitas Prii. Laias laastus on välja joonistunud kaks suunda, millist purjekat rahvas soovib. Esiteks tahetakse suhteliselt odavat, lihtsalt käsitsetavat alust, millega saaks ka nt kohalikel võistlustel rahvajahtide klassis sõita. Teiseks soovitakse arendada võistluspurjekat. “Meie eesmärk on arendada laiematele kasutajagruppidele mõeldud jahti,” nentis Jaanis Prii.

“Kuulutame lähikuudel koos TTÜ Kuressaare kolledži ja väikelaevaehitajate liiduga välja rahvusvahelise ideekonkursi ja projekt peaks olema läbi järgmise aasta sügiseks,” tähendas ta. Selleks ajaks saab laekunud töödest välja valitud parim Eesti rahvapurjekas ning ritta seatakse ka kõik ülejäänud konkursitööd. “Eks tootjad saavad ise otsustada, milline just nende lemmik on, aga esikohatööle saame pakkuda võimalust kaasata spetsialiste purjeka edasiarendamiseks ja katsetusteks,” ütles Prii.

Projekti eestvedaja sõnul on praegu raske öelda, millal esimene Eesti rahvapurjekas valmis saada võiks. Juba praegu on Priil aga teada mitu jahiprojekti, mis on eskiisi tasandil olemas ja võiksid vabalt rahvapurjekaks kandideerida. “Me ei saa anda garantiid, et üks või teine tootja seda kohe tootma hakkab, aga eeldus on see, et kui asi inimestele meeldib, siis on ju põhjust teda ikkagi toota,” rääkis Prii. Just väiksemad väikelaevaehitusfirmad on tema sõnul juba huvi üles näidanud, et sooviksid rahvapurjekat tootma hakata, kui on selgunud, milline see tuleb.

Print Friendly, PDF & Email