Vilets suvi on jätnud jälje jahisadamate külastatavusele

EHK TULEB JÄRGMINE AASTA PAREM: Oskar Jõgi sõnul ei maksa nina norgu lasta. Tuleb lihtsalt oodata järgmist hooaega ja seda, et see jahirohkem tuleks kui 2012. aastal. Foto: Sander Ilvest

Nii Kuressaare jahisadamat kui ka Roomassaaret on tänavu külastanud palju vähem jahte, kui mullu samal ajal. Nadi külastatavuse saab peaasjalikult lugeda kehvade ilmade süüks.

“Seis on nigel ja ainuke põhjus on see, et suve ei ole ju olnudki,” tõdes Saarte Häälega kõnelenud Kuressaare sadama kapten Oskar Jõgi, rõhutades, et lood on külastatavusega kehvakesed teisteski sadamates. “Kes niisuguse muutliku ilmaga ikka tulla tahab,” märkis ta.
Lisaks ei saa purjetajad sadamakapteni sõnul kuigi kindlad olla ka ilmateatele, mistap pikemat merereisi ette võtta ei tihata.
“Kes meil siin tavaliselt käivad, on ju pensionärid. Nad tahavad rahulikku ilma ja kui vaatavad, et ilmateade on selline, nagu ta on, siis nad ei hakka välja sõitmagi,” selgitas Oskar Jõgi.

Mullust rekordit enam ei püüa

Isegi kui ilmad ühtäkki püsivamalt suvisemaks läheksid, hakkab suurem puhkuste aeg tasapisi mööda saama. Eriti soomlastel. Ning just neid on tavaliselt suviti jahisadamas palju peatunud. Tõsi, tulijaid on tänavu olnud ka väga kaugelt. Suisa Ameerikast ja Austraaliast, kuid need alused saab üles lugeda ühe käe sõrmedel.
Eilse seisuga oli Kuressaare sadamat sel hooajal külastanud 350 alust, nende seas nii jahte kui ka kaatreid. “See on täpselt 73 alust vähem, kui möödunud aastal samal kuupäeval,” märkis sadamakapten.

Oskar Jõgi avaldas lootust, et ehk saab hooaja lõpuks – 1. novembriks – vähemalt 400 alust Kuressaare sadamas ikka kokku loetud. Läinudaastasest koguarvust, 520 alusest, jääb tänavune number aga ilmselt suhteliselt palju maha. Seda enam et mullune külastatavus oli Kuressaare jahisadama kõigi aegade rekord. “Sellest ei maksa tänavu unistadagi,” arvas Jõgi.
Veidi lootust siiski veel on, sest sel reedel algavad Kuressaare merepäevad, mis on sadamasse rohkem laevu toonud eelnevatelgi aastatel. Väga palju see külastatavust sadamakapteni hinnangul siiski ei kergita. “Nii lihtsalt tänavu on, linnas on ju sama lugu – ega neid turiste linnaski väga palju ole.”
Olukord pole roosiline ka Roomassaare sadamas, kus 1. augusti seisuga on käinud vaid 143 alust. Mullu samal ajal oli seal augustikuuks peatunud juba 358 jahti ja kaatrit.

Muhu väina regatt mängis oma rolli

“Seda on ikka kõvasti vähem nüüd,” kinnitas AS-i Saarte Liinid müügijuht Ants Tammleht. Erinevalt Kuressaare sadamast peab Tammleht Roomassaare puhul peamiseks külastatavuse vähenemise põhjuseks seda, et Muhu väina regatt otsustati sel aastal Roomassaare asemel viia Kuivastu uhiuude jahisadamasse, et seda purjetajatele tutvustada. “Kuivõrd regatil on jahte palju, siis on see kindlasti üks põhjus, miks Roomassaares nüüd jahte vähem on,” põhjendas Tammleht. Teine põhjus on ka Roomassaare sadama puhul ilm. “Viletsal suvel purjetajaid lihtsalt on vähem,” tõdes ta.

Kui võrrelda Kuressaare ja Roomassaare sadamat, siis Ants Tammlehe kinnitusel on tegemist täiesti eri tüüpi sadamatega. “Üksikseilajad, nii Eesti kui ka välismaa omad, eelistavad kindlasti Kuressaare jahisadamat,” nentis ta. Seda seetõttu, et sadamas sildudes ollakse sisuliselt otse kesklinnas, ööbida saab jahil ning ümberkaudsete vaatamisväärsuste juurde saab jalutada. “Au ja kiitus Kuressaare linnale, kes võttis kätte ja ehitas Euroopa Liidu rahaga sellise ilusa sadama lossimüüride alla,” kiitis Tammleht. Roomassaares seevastu on taolisi jahte alati vähem. Peamiselt peatuvad seal just regattide ja Saaremaa merispordi seltsi oma jahid.

Print Friendly, PDF & Email