Lavakunstikooli pääses taas kaks saarlast (7)

lavakunstikooli pääses taas kaks saarlast

ETLEMAS: Hanna Martinson (vasakul) ja Liisa Saaremäel Kuressaare linnateatris toimunud etlemiskonkursil veebruaris 2011. Fotod: Egon Ligi

“Võiks vabalt nii jäädagi, et miinimum kaks saarlast saab kursusele,” sõnas Liisa Saaremäel, kes sügisest alustab EMTA lavakunstikoolis. Lisaks SÜG-i lõpetanud Saaremäelile pääses õnneliku 15 hulka ka KG vilistlane Hanna Martinson.

“Mäletan, et tol hetkel, mil nägin sissesaanute nimekirjas oma nime, libises üle mu huulte mingisugune ebasünnis väljend, sest üllatus oli tõesti suur,” kirjeldas Kuressaare gümnaasiumi lõpetanud Hanna Martinson hetke, kui sai teada, et on lavakasse sisse saanud. “Muidugi ma väga lootsin, et ka minu nimi nende viieteistkümne sissesaanu hulgas on, kuid ei julgenud arvata, et see tegelikult ka reaalsuseks saada võiks.”

Mõte lavakasse minna oli Martinsoni peas susisenud juba paar aastat, kuid veel põhikooli lõpus oli ta kindel, et läheb hoopis laulmist edasi õppima.

Kooliteatris 5. klassist

“Võib vist öelda, et mõtlesin lavakasse minemisest juba väga ammu. See variant oli mul mõttes, et katsetada, ma tahtsin kindlasti proovida,” sõnas Liisa Saaremäel, kes astus kooliteatrisse juba viiendas klassis.

Juba aasta aega tagasi Saaremaa ühisgümnaasiumi lõpetanud neiu veetis aasta EKAs lavakujundust õppides, jäädes seega siiski teatri lähedusse.

“Läbiv katsete märksõna on see, et tuli olla kõigeks valmis,” ütles Liisa Saaremäel. “Kuigi õnneks kilukarpi ja kollast vildikat mängima ei pidanud, olid antud ülesanded väga rasked ja lavalt lahkudes ei tea sa kunagi, kas etteaste oli piisavalt hea,” sõnas Martinson. “Sissesaanutest olen ma üks vähestest või isegi ainuke, kes pole otseselt kuskil näiteringis kunagi käinud, kuid olen aastaid tegelenud etlemise ja laulmisega,” ütles Hanna Martinson.

Samuti on ta lavastanud kaks näidendit KG Suure Teatriõhtu tarvis. Enda arvates tuli talle kasuks ka päris suur kogemus laval lauldes. “Otseselt oli situatsioon unikaalne, seda pole võimalik läbi mängida. Isegi abistavad kirjeldused sellest, mis varem oli olnud, ei aita, sest tead, et see ei kordu,” sõnas Saaremäel ja lisas, et varem lavakasse sissesaanute tundmine ei aita.

Laval valdab Adrenaliin

“Minult küsiti katsetel, et miks näitlemine. See on küsimus, et kui sa väga tahad seda, siis sa ei oska vastata, miks. Olen enda vastu kõige nõudlikum. See tahe areneda hoiab näitlemise juures,” sõnas Saaremäel. “See tunne, mis mind laval valdab, võiks kanda nime Adrenaliin, sest see paneb inimesi tegema hulljulgusi ja olema ise hulljulge,” kirjeldas Hanna Martinson.

Tema arvates võimaldab see tunne ületada laval piire ning teha midagi väga võimsat. “Mis siin salata, mulle meeldib laval olla ja mõne aja pärast ning muidugi pärast suurt tööd suudan ka mina midagi rahvale pakkuda. Selge on ka see, et kõigile meele järgi olla pole lihtsalt võimalik,” tõdes ta.

“Lavakasse ei saa minna kindla peale. Kui lähed kindla peale, siis ei adu seda situatsiooni. Kui ma ei oleks sisse saanud, siis oleksin jätkanud EKAs õpinguid,” ütles Liisa Saaremäel. Hanna Martinson oleks teistsuguse tulemuse puhul teinud aastakese tööd ning arendanud oma inglise keele oskust . “Kuna päeva lõpus loeb see, mis üht inimest motiveerib ja õitsema paneb, siis oli lavakas tegelikult minu ainuke variant,” sõnas Hanna Martinson.

Pruutide koolis

Liisa Saaremäel ei veeda viimast suve enne lavakooli samuti ilma näitlemiseta. Praegu on ta Tõstamaal, kus Gerda Kordemets lavastab uut etendust “Pruutide kool”. Ülejäänud suve kuni koolini kavatseb tüdruk lugeda ja veeta mõnusasti aega.

“Ma tahan tänada kõiki kaasaelajaid, innustajaid ja abistajaid, kes ei lasknud mind hetkekski endas kahelda,” sõnas Hanna Martinson veel lõpetuseks.

EMTA lavakunstikooli laekus sel aastal näitleja õppesuunale 374 avaldust. “Nii palju, kui mina tean, käis peale minu ja Liisa Saaremaalt katsetel veel vähemalt 5 noort,” sõnas Hanna Martinson.

Uue kursuse ehk lavakooli XXVII lennu juhendajateks on Peeter Raudsepp ja Katariina Unt. Lavaka kolmandal kursusel jätkab samuti kaks saarlast – Marian Heinat ja Jörgen Liik.

Pärlin Luhila, Kristjan Lukk

Print Friendly, PDF & Email