SAUNAPOMMID! Muuseum sai endale kerisel olnud kuulid (1)

SAUNAPOMMID! Muuseum sai endale kerisel olnud kuulid

TULEVASED EKSPONAADID: Endel Püüa sõnul puhastatakse saunakerisel vett ja vilet näinud suurtükikuulid ilusti ära, kaetakse vahaga ning pannakse suurtükitorni kõikidele muuseumikülalistele vaatamiseks välja. Foto: Sander Ilvest

Eile ennelõunal jõudis Saaremaa muuseumi hoidlatesse suurem kogus tõenäoliselt 19. ja 18. sajandist pärit suurtükikuule, mida senised omanikud olid paarikümne aasta vältel kasutanud saunakerisel.

“Hommikul helistas meile ootamatult Kuressaares Koidu tänaval elav Maret Kaseväli, kes ütles, et nad teevad hoovimajas parajasti remonti ja et hoovimajas on neil suurem hulk suurtükikuule,” rääkis Saaremaa muuseumi direktor Endel Püüa.

Püüa sõnul olevat naine veel toonitanud, et tegemist olevat just ümmarguste erineva kaliibriga suurtükikuulidega, mitte aga mürskudega, ja et need seisvat tema hoovimajas hunnikus.

“Naine veel naljatas – kuna muuseumil on suurtükk, mis aegajalt ka paugutab, et kas me siis äkki sooviksime oma suurtükki päris kuuli sisse panna ja seejärel pauku teha,” jutustas muuseumi direktor.

“Läksime kohale asja uurima ja esmapilgul tundub küll, et tegemist on malmist suurtükikuulidega, mis võivad pärineda 19. või isegi 18. sajandist,” jätkas Endel Püüa. “Tundub, et osa neist on isegi granaadilaadsed kuulid, millele saab püssirohu sisse panna ja mis pärast suurtükist väljalaskmist plahvatavad ja purunevad.”

Kokku oli neid kuule 87. Kogu loo teeb aga mõnevõrra humoorikaks asjaolu, et naise sõnul olevat need kuulid toodud 1980. aastate teisel poolel tema vanaisale Peeter Poopuule saunakerisel kasutamiseks. “Nii siis oligi seda suurt kogust suurtükikuule üsna pika aja vältel sauna leiliruumis kasutatud. Esmapilgul suisa arusaamatu lugu,” lausus Püüa, lisades: “Kuid vaevalt neil kuulidel nüüd püssirohi sees oli. Kuna vanal ajal hoiti kuule üsna sageli ebastandardsetes tingimustes, siis tuli ju ohutus tagada.”

Seepärast võibki Endel Püüa sõnul oletada, et neile n-ö laetavatele kuulidele valati püssirohi sisse vahetult enne väljalaskmist, pandi süütenöör taha ja seejärel tehti suurtükist pauk.

Print Friendly, PDF & Email