Enam odavamaks maasikad ei lähe (5)

Kilo maasikaid maksab Kuressaare turul keskmiselt 2.50 eurot, väiksemad saab kätte ka kahega.

Hommikul kell 10 oli ennast turul valmis seadnud juba 11 maasikamüüjat ning päeva jooksul tuli neid veel juurde. Kõige odavamad maasikad saab kätte kõigest kahe euroga, kuigi eelmisel nädalal oli soodsaim kilohind 3.50 €. Siiski ei usu ükski müüja, et Kuressaares hind enam langeb.

“Kui maasikad esialgu tulid, oli huvi suurem,” tõdes Kalev Trei, kuigi varasest hommikutunnist hoolimata oli turul ostjaid palju. Mõne müüja leti taga ei tahtnud järjekord kuidagi lühemaks jääda. Juhani sõnul on maasikamüügi tippaeg hommikul ning tema on oma kauba alati enne kella kahtteist otsa saanud. Ka eile oli tal kaasas kuus kasti, mis olid hommiku jooksul pooleldi tühjaks ostetud. Kalev Trei on vajadusel ka hinda alla lasknud ning seetõttu pole pidanud maasikaid tagasi koju viima. Tema oli kella üheteistkümneks müünud juba ligi 50 kilo maasikaid.

Kõige odavamaid maasikaid müüv Eino Lember selgitas, et hinna puhul on määravaks maasikate suurus. “Mida magusam, seda kallim,” lisas Juhan. Hinna puhul pidi oluline olema ka maasikasort. Eriti pidid Juhani sõnul inimestele meeldima Sonata maasikad, mis pidavat hästi sobima moosiks. “Tallinnas müüdi magusaid, väga magusaid ja väga-väga magusaid maasikaid,” sõnas selle peale üks ostjatest.

“Kõigepealt vaatan müüjat,” naeris Tartust pärit suvesaarlane Made Torokoff-Engelbrecht, kes soetas endalegi kilo Saaremaa maasikaid. Müüjal peaksid tema arvates olema käes steriilsed kindad, et raha ja maasikad ei puutuks kokku. Teiseks on tähtis, et maasikad oleksid ilusad ja puhtad ning muidugi on oluline maasikate hind. Torokoff-Engelbrechti sõnul on Saaremaal aga alati kallimad maasikad kui Tartus.

“Tänavu on siiski maasika-aasta, on olnud niiskust ja on olnud päikest,” sõnas Kalev Trei. “Kõikidest õitest on saanud marjad.” Siiski tõdeb ta, et on olnud palju hallitavaid maasikaid. Hallituse ja niiskuse üle kurdavad ka teised müüjad.

Peale maasikate on praegu turul minevaks kaubaks ka palju teisi maitsvaid ja tervislikke suverõõme. Värske kartuli kilo maksab 2 eurot, kuid kukeseente eest tuleb praegu välja käia vähemalt 12 eurot.

Print Friendly, PDF & Email