Leedri küla pidas viiendat kokkutulekut

Leedri küla pidas viiendat kokkutulekut

TORE PIDU OLI: Leedri küla rahvas jäi peoga igati rahule. Vasakult külaseltsi juhatuse liige Malle Silts ehk Jaaguõue Malle, Mõnusate tantsija Liia Aavik, Väino Kaljulaid ehk Leemu Väino ja samuti seltsi juhatuse liige Urve Vakker ehk Roosta Urve.

Esmakordselt kogunes Leedri rahvas Saaru väljale 1992. aasta juunis rahareformi päevil. Seekordsel kokkutulekul 23. juunil oli siin, nagu mujalgi Saaremaal, üsna uduvihmane ja jahe ilm.

Päeval viimaseid ettevalmistusi tehes tõdesime, et esmakordselt on meil sellisteks puhkudeks tõesti küüni vaja! Õlg-õla-kõrval-tunnet ja head äraolemist jagus hulganisti nii majja sisse kui ka kogu külaväljale terveks õhtuks.

Meie 5. kokkutulek sai sõna otseses mõttes avalöögi võrkpalliväljakul, mille rajamisel tegime mullatööd talgukorras ise ning varustuse kinkis Eesti võrkpalliliit koostöös Credit24 rahvaliigaga. Esimese servi au sellel platsil kuulub nüüdsest alatiseks Toivo Naagelile.
Vaatamata märjale ilmale panid pered välja koguni viis võistkonda, neist parimaks osutus Anetsi/Kaasiku, järgnesid Sireli/Oolu, Noored, Reinu ja Orbu. Võrkpalli on Lümanda kandis läbi aegade aktiivselt mängitud, nüüdsest on Leedriski korralik väljak olemas ning kel soovi, on teretulnud seda kasutama.
Lisaks sellele sai päeval osaleda mitmesugustes seltskonnamängudes ning otsida külas orienteerumispunkte. Poristel teedel oli see omamoodi eksootiline ettevõtmine, raja läbis 23 inimest, lasteaialastest vanaemadeni.

Meenutasime Lause Kustat

Kokkutuleku ametlik osa algas traditsiooniliselt lipu heiskamisega. Et küla noorimal elanikul Kassikäpa Robil ja vanimal Simbu Ainol ei olnud võimalik avamisel osaleda, sai heiskamise au endale samuti üks nooremaid külaelanikke Reinu Ingrid.
Kokkutulnuid tervitas külavanem Orbu Maret: “Meie tänane pidu on kõigile neile, kes Leedri küla kalliks peavad. Täname, et olete olemas, nautigem üheskoos ilusat suveõhtut.” Seejärel siirdutigi küüni, kus sai teoks esimene külakonverents.
Roosta Urve rääkis oma ettekandes Leedrist pärit kunagisest tegusast vallavanemast Gustav Triipanist ehk Lause Kustast. See mees juhtis valda aastail 1904–1926, vaheaegadega kokku 13 aastat. Tema valitsemisaega jäid kahe varjupaiga avamised (Pilguse, Audaku), kahe koolihoone (Taritu ja Karala) ja Lümanda ministeeriumikooli ümberkorraldamised, osalemine Kihelkonna kirikunõukogus ja tarvitajate ühisuse töös, Kotlandi lastekoori ja Lümanda puhkpilliorkestri asutamine.

Leiba teenis Kusta lisaks veel Kotlandi ja Leedri külakoolis lapsi õpetades ja suviti kipperina laevadel sõites. Hiljem talu pidades oli ta osanik ka Lümandasse autobussi ja esimese veoauto ostmises. Peres kasvas üles neli last, praegu elab mehe järeltulijaid neljandas-viiendas põlves ligi veerandsada. Leedris viibis aukülalisena kohal ka Kusta lapselaps Halliki Mälk.
Gustav Triipan oli vallas väga hinnatud mees, legendi järgi ei ole rahvas ei enne ega pärast tema matuseid kedagi saatnud Lümandast Kihelkonna kalmistule kalessis.

Küla kosub ja areneb

Teises ettekandes tegi Roosta Jaanika ülevaate sellest, mis on külas pärast viimast kokkutulekut toimunud. Põhijäreldused olid, et rahvaarv on meil jäänud stabiilseks, nii mõnigi pere on pigem juurde kolimas kui ära minemas. Külas on registreeritud tookordse ühe asemel kolm ettevõtet ja seitse FIE-t.
2005. aastal loodud Leedri küla selts on oluliselt aktiveerinud ühistööd ja loonud võimalusi selle rahastamiseks. Alates aastast 2007 on seltsi kaudu ellu viidud 22 projekti kogumahuga 953 627 krooni ehk 60 947 eurot, neist suurim küüniehitus.
Meil on tekkinud head suhted Eesti vabaõhumuuseumi, muinsuskaitseameti ja MTÜ-ga Saaremaa Ralli. Meie arhailisus ja tugev kogukond on suure potentsiaaliga märksõnad, mida oleme siiani hästi rakendanud ja mille pealt on tulevikus hea edasi minna.

Järgmiseks suureks ettevõtmiseks Leedris saab Anetsi tuuliku restaureerimine, mille jaoks oleme Leader-meetmest toetust saanud tingimusel, et peale rahalise panustamise teeme osa töid talgu korras. Ees ootab ka uue arengukava koostamine.
Pärast sõnavõtte lauldi üheskoos pillimängu saatel ja tantsiti koos Mõnusatega.
Õhtu tipphetkeks kujunes Valter Toomsalu 1967.–68. a Leedris ja Lümandas ülesvõetud filmi vaatamine, kus nii mõnigi tundis ära oma nooruspõlve või kohtus taas lahkunud armsate inimestega. Meeleolu lõid sinna juurde lõõtsamees Urmas Rahnik ning ringikäinud koduõllekapp.

Teadmiseks kõigile huvilistele – paneme selle filmi ja ka peopildid peagi üles Leedri küla kodulehele, nii et neid on võimalik sealt vaadata.
Õhtust jaaniöösse viis meid aga DJ Urmas Rämmal, kelle valitud muusika järgi kestis tants hommikuni välja.
Meil on südamest hea meel, et peol olid kohal meie oma armsad inimesed. Kokkutulek andis taas kinnitust teadmisele, millises ühtehoidvas ja tegusas külas me elame. Suur tänu ka kõigile partneritele, kellega on viie aasta jooksul koostööd tehtud. Uute kohtumisteni, ikka Leedris!

Jaanika Vakker

Leedri küla seltsi juhatuse nimel

Print Friendly, PDF & Email